The evolution of market power and its relation with inflation in Türkiye
Türkiye'de pazar gücünün seyri ve enflasyon ile ilişkisi
- Tez No: 794456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 2006-2021 döneminde pazar gücünün gelişimi, Türkiye endüstrilerinin önemli bir bölümünü kapsayan bir veri seti kullanılarak, firma seviyesinde ve toplulaştırılmış markuplar tahmin edilmek suretiyle analiz edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de enflasyonun pazar gücündeki değişimlerle ilişkili olup olmadığı da incelenmiştir. Çalışmada, endüstri yoğunlaşmalarındaki genel düşüşe karşın, Türkiye'de markuplar yoluyla ölçülen pazar gücünde 2014 yılından itibaren artış yaşandığı gösterilmiştir. Türkiye ekonomisi için hesaplanan ağırlıklı ortalama markup, incelenen dönem süresince 1,15'ten 1,22'ye yükselmiştir. Bulgular, Türkiye ekonomisinde pazar gücünde meydana gelen artışın, esas olarak endüstrilerde yer alan büyük firmaların markuplarında meydana gelen artış kaynaklı olduğuna işaret etmektedir. Markupların ve böylelikle pazar gücünün enflasyon üzerindeki potansiyel etkilerine dair yapılan ampirik analizde elde edilen bulgular, Türkiye ekonomisi için bu tür bir ilişkinin varlığına dair nihai kanıtlar sunmamıştır. Buna karşın, 2021 yılında Türkiye'de ve diğer çeşitli ekonomilerde markuplar ve enflasyonda yaşanan eşanlı sert yükselişler ile birlikte literatürde yer alan çeşitli çalışmaların bulguları, pazar gücünün enflasyonu beslediği, enflasyonun da firmaların pazar güçlerini desteklediği bir kısır döngüyü ima etmektedir. Bunlardan hangisinin öncelikle diğerini tetiklediği ise belirsizliğini korumakta olup bu alanda daha fazla çalışma yapılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, I analyzed the evolution of market power in Türkiye between the 2006-2021 period by estimating firm-level and aggregated markups with a data-set covering a vast majority of Turkish industries. I also examined if the inflation in Türkiye was related with the changes in market power. I show that, despite a general decrease in industry concentrations, market power, as measured by markups, in Türkiye has seen a rise since 2014. Weighted average markup for the Turkish economy has risen from 1.15 to 1.22 over the period analyzed. The evidence suggests that, the increase in market power for the Turkish economy has been primarily driven by the rise of markups of the large firms within the industries. The results of the empirical analysis employed on the potential impacts of markups, and thus market power, on inflation, however, do not provide a clear answer whether there is conclusive evidence on such a relationship in the Turkish economy. Nevertheless, the simultaneous surge of markups along with inflation in 2021 in Türkiye and some other economies, together with the findings of several studies in the literature, imply a vicious circle such that market power fuels inflation and increasing inflation strengthens firms' market power. Initially which triggers which remains uncertain and requires further study on this very subject.