Konkordato mühletinde muhafaza tedbirleri
Preservation measures during the concordation period
  1. Tez No: 794457
  2. Yazar: DİLEK BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKOCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
2004 sayılı İcra Sayılı ve İflas Kanunu'nda yer alan önemli müesseselerden biri de konkordatodur. İcra ve İflas Kanunu'nun iflasın ertelenmesine ilişkin hükümlerin 7101 sayılı kanun ile yürürlükten kaldırılması sonucu borçlarını ödeyememe tehlikesi içinde bulunan borçlunun konkordato yoluna başvurması kaçınılmaz olmuştur. Konkordato talep eden borçlunun hazırladığı konkordato ön projesinin uygulanıp uygulanamayacağı konkordato mühleti sonucunda anlaşılmaktadır. Konkordato mühleti, mahkemenin vereceği uzatma kararıyla uzun bir süreyi kapsamaktadır. Borçlunun malvarlığının muhafaza edilebilmesi için, konkordato mühletinin alacaklılar ve borçlu açısından İcra İflas Kanunu'nda belirtilen emredici hükümleri bulunduğu gibi mühlet kararı veren mahkemenin de kendiliğinden vereceği tedbirler bulunmaktadır. Birinci bölümde genel konkordato hükümleri incelenmiş olup İcra ve İflas Kanunu, Kooperatifler Kanunu ve Türk Ticaret Kanunun'daki konkordato düzenlemelerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, geçici hukuki koruma kavramı açıklanmış ve geçici hukuki korumanın farklı kanunlarda yer alan düzenlemeleri incelenmiştir. Son bölümde ise, konkordato mühletinde borçlunun malvarlığının muhafazası için İcra ve İflas Kanunu'nda yer alan hükümler, mahkemenin alabileceği tedbirler, tedbir kararlarına aykırılık halinde başvurulabilecek yasal yollar ve yapılan başvuru neticesinde Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından verilen kararlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important institutions in the Bankruptcy and Enforcement Law No. 2004 is the concordat. With the repeal of the provisions of the Execution and Bankruptcy Law regarding the postponement of bankruptcy with Law No. 7101, it became inevitable for the debtor, who is in danger of paying his debts, to resort to concordat. The feasibility of the concordat preliminary project of the debtor requesting the concordat is understood as a result of the concordat deadline. The concordat deadline covers a long period of time with the court's decision to extend it. In order to preserve the debtor's assets, the concordat deadline has mandatory consequences for the creditors and the debtor, as specified in the Enforcement and Bankruptcy Law, as well as measures to be given by the court giving the deadline. In the first part, general concordat provisions are examined and concordat arrangements in İİK, KK and TTK are given. In the second part, the precautionary regulations in the judicial and administrative judiciary are examined. In the last part, the provisions in the EBL for the protection of the debtor's assets during the concordat period, the measures that the court can take, and the legal remedies that can be applied in case of inconsistency with the injunction decisions are examined with the Supreme Court decisions.