Closed-loop supply chain network for end-of-life wind turbines considering CO2 emission and employment
Ömrü dolan rüzgar türbinleri için CO2 emisyonu ve istihdamı kapsayan kapalı döngü tedarik zinciri önerisi
- Tez No: 794462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ömrünü tamamlamış (EOL) rüzgar türbinleri (WT), dünya çapında orta ve uzun vadeli ölçekte ele alınması gereken bir konudur. Verimli ve etkili operasyonlar sunmak için, EOL WT' lerine sistematik bir yaklaşım gereklidir. Böylelikle, bu talebi karşılamak için kapalı döngü bir tedarik zinciri ağı şarttır. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda, kapsamlı bir literatür taramasını metin madenciliği ve kümeleme yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Literatürdeki eksikler tespit edilmiştir. CO2 emisyonlarını, istihdamı, nakliye ve süreç maliyetlerini kapsayan kapalı döngü bir tedarik zinciri ağı için çok amaçlı bir matematiksel model oluşturulmuştur. Rüzgâr çiftliklerinden sökme merkezlerine giden parçaların olduğu akış karmaşıklığının azalmasını amaçlayarak, merkez seçimine kapasitesiz p-medyan problemi uygulanmıştır. Yeni bir meta-sezgisel olan Gelişmiş Karga Arama Algoritması geliştirilmiştir ve ayrıklaştırılmış Karga Arama Algoritmasında (I-CSA) sunulmuştur. Tezin ana katkısı, ömrü dolan rüzgar türbinler için oluşturulmuş, kapalı döngü bir tedarik zinciri önermektir. Metin madenciliği ve kümeleme ise başka bir tez katkısı olan literatür boşluklarını bulur. Son olarak, kapasitesiz p-medyan problemine ilk kez yeni bir meta-sezgisel yaklaşım kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
End-of-life (EOL) wind turbines (WT) are the issue that will need to be addressed on a mid- to long-term scale, as the use of wind energy is on the rise around the world. In order to deliver efficient and effective operations, it is necessary to establish a systematic approach to handling EOL WTs. Thus, a closed-loop supply chain network is essential for meeting this demand. To accomplish the aforementioned aim, text mining and clustering are used to compress the literature review. Hence, literature is lacking. Next, a multi-objective mathematical model for a closed-loop supply chain network covering CO2 emissions, employment, and transportation and process costs is provided. Due to the model's reduced complexity in component movement from wind farms to disassembly centers, an uncapacitated p-median problem is applied to center selection. The novel meta-heuristic Improved Crow Search Algorithm solves the p-median problem (I-CSA). An integrated local search portion in gap and time improves convergence to an optimal or near-optimal solution in the discretized Crow Search Algorithm (CSA). The thesis proposes a structured, closed-loop supply chain for EOL WTs. Text mining and clustering find literature gaps, another thesis contribution. Finally, a new meta-heuristic approach is used to the uncapacitated p-median problem for the first time.