A profitability analysis of product sales and leasing in supply chains
Tedarik zincirlerinde ürün ve hizmet satışının karlılığının incelenmesi
  1. Tez No: 286353
  2. Yazar: CANER DEMİRAYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kısa ömürlü, daha ucuz ve daha az dayanıklı ürünlere dayalı pazarlama politikalarının bir sonucu olarak tüketim ve atılım hızı artmaktadır ve bu yüzden birçok gelişmiş ülke ömrünü tamamlamış ürünlerin atılımını en aza indirgemek için yasalar ve düzenlemeler ortaya koymaktadır. Böylece ürünlerin geri toplanması, geri dönüşümü ve yeniden imalatı işleri birçok şirket için önemli ve kar sağlayan etkinlikler haline gelmektedir. Çok bileşenli dayanıklı ürünlerin çoğunluğunda bileşenler ek değerlerini yitirmeden kullanıldığı için, yeniden imalat geri dönüşümden daha iyi bir alternatiftir. Ancak yine de üretim sistemleri çoğunlukla hizmet satışı değil, ürün satışı üzerine kurulduğu için ürünlerin yeniden imalatı geri dönen ürünlerin kalitesi, sayısı ve zamanlaması bakımından belirsizlikler içermektedir.. Bu çalışmadaki amacımız, yeniden imalat süreçlerini içeren ve içermeyen ürün satış sistemlerini karşılaştırmak ve hizmet satışının ürün satışından daha avantajlı olup olmadığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, üç farklı yapı kurulmuştur. Birinci yapı ürünlerin tüketicelere satıldığı geleneksel tedarik zinciriyken ikinci yapı hem yeni hem de yeniden imal edilmiş ürünlerin satıldığı ve kullanılan ürünlerin yeniden imalat için geri alındığı tersine tedarik zinciridir. Son olarak, üçüncü yapı kiralanan ürünlerin her kira dönemi sonunda yeniden imal edildiği kapalı döngü tedarik zincirini dikkate almaktadır. Ürün yaşam döngüsünü göz önünde bulundurarak tedarik zincirlerinin karlılığını karşılaştırabilmek için, bu tedarik zincirleri kuyruk ağları kullanılarak modellenmiştir. Daha sonra, bu modeller performans ölçütlerini elde edebilmek için parametrik ayırma methodu kullanılarak analiz edilmiştir. Simulasyon kullanarak kuyruk ağı modellerinin doğruluğunu onayladıktan sonra, performans ölçütlerini kullanarak her model için kar fonksiyonları tanımlanmıştır. Daha sonra yapıların karlılığı ilgilenilen parametre değerleri değiştirilerek karşılaştırılmıştır. Ayrıca, yeni ürünlerin satışlarının yeniden imal edilmiş ürünlerin satışları nedeniyle düşmesinin karlılık üzerindeki etkileri ve tasarım ve yeniden imal edilebilme arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak, sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of marketing policies based on cheaper and less durable products with short life cycles, the consumption and disposal rates have increased and therefore many developed countries introduce laws and regulations to minimize the disposal of end-of-life products. Thus, collecting used products, recycling and remanufacturing have become important and profitable operations for many companies. Since components are used without losing their added values for the majority of the multi-component durable products, remanufacturing is a better alternative than recycling. However, product remanufacturing has uncertainties in quality, quantity and timing of returns since the manufacturing systems are generally based on the sales of products, not the sales of services. Our aim in this study is to compare the profitability of systems based on sales of products with or without remanufacturing and examine whether or not the sales of services is more advantageous than sales of goods. For this purpose, three different structures are constructed. The first structure (TSM) is a traditional supply chain where products are sold to customers while the second structure (SRM) includes reverse supply chain where used products are acquired by the manufacturer for remanufacturing and both remanufactured and new products are sold. Finally, the third structure (LM) considers a closed loop supply chain where products are leased and leased products are remanufactured at the end of each lease period. To compare the profitability of supply chains with respect to product life cycle, these supply chains are modeled as queuing networks with GI/G/1 and GI/G/? stations. Then, these networks are analyzed using parametric decomposition method in order to obtain performance measures. After validating the accuracy of the queuing network models using simulation, profit functions for each model are defined using the performance measures. Then, the profitability of the structures is compared while changing the values of parameters of interest. Also, cannibalization effect of the remanufactured products and effects of proper design are examined. Finally, conclusions are derived.