Devlet teşviklerinin imalat sanayi üzerinde etkileri Konya örneği
The effects of government incentives on the manufacturing industry : Konya example
- Tez No: 794510
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, teşviklerin tanımı, özellikleri, amaçları ve teşvik mevzuatı ile tarihsel gelişimi çeşitli kaynaklar ve literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Türkiye'de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TÜİK istatistikleri analizinde, yatırım teşviklerinin önemini gösteren, ölçme araçlarından üç değişken teşvik belgesi, öngörülen sabit sermaye yatırımları ve istihdam verilerinden 2001 - 2021 döneminde uygulanan yatırım teşviklerinin, ekonomik sektörler, bölge ve illere göre dağılımı ve özellikle imalat sanayi sektörüne etkileri ve teşviklerin Konya ekonomisinde tarım, enerji, maden, hizmet sektörleri ve özellikle imalat sanayi sektörü üzerinde etkileri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TÜİK, Konya Sanayi Odası ve Ticaret Odası verileri incelenerek üç bölümden oluşan bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition, characteristics, objectives and incentive legislation and historical development of the incentives were investigated with using various sources and literature scans. Ministry of Economy Turk Stat statistics in Turkey, in the analysis, which shows the importance of investment incentives, three variables from measuring instruments; incentive certificate, equity investments and expected employment data from the investment incentives which applied in the 2001-2021 period for economic sectors, country, region and provinces according distribution and especially the manufacturing sector to the effects and comparing the economic development of Turkey's economy and regions of the province with the sectoral structure of the Konya economy, effects of the incentives to agriculture, energy, mining, service sectors and especially the manufacturing industry sector in the Konya economy. The study was conducted in seven parts to use the data collected from the Ministry of Economy and Development, Turkstat, Konya Chamber of Industry and Konya Chamber of Commerce.