Yerel halkın yavaş şehir akımına olan algısı: Aydın Yenipazar örneği
Local people's perception to the slow city flow: The case of Aydın Yenipazar
  1. Tez No: 794514
  2. Yazar: FULYA GÜMÜŞDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyada ve Türkiye'de her geçen gün sayısı artan yavaş şehirler günümüz hızından ve kalabalığından kaçmak isteyen insanların destinasyon seçimlerinde rol oynamaktadır. Doğallığın korunduğu, yöresel lezzetlerin ve kültürel kimliğin sürdürülebildiği yerler olarak yavaş şehirler hızla duyulmaya ve yayılmaya başlamıştır. Yavaş şehir ağına katılan üye sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bununla beraber sürdürülebilir çevre politikasıyla yavaş şehirler turizm alanından kazanç sağlamaktadır. Yapılan bu çalışmada yavaş şehirlerden biri olan Aydın Yenipazar ilçesi yerel halkının yavaş şehir kavramına yönelik algısı araştırılmıştır. İlgili konuda literatür taraması yapılarak yavaş şehirlerin nasıl ortaya çıktığı, Dünyadaki ve Türkiye'deki yavaş şehirler ve yavaş şehirlerin kriterleri üzerinde durulmuştur. Cittaslow kavramı incelenerek ülkemizde bu harekete katılan şehirlerin yavaş şehir unvanına nasıl sahip oldukları incelenmiş ve yavaş şehir ağına katılan bu şehirlerin kültürel, ekonomik, doğal ve tarihi yapıları üzerinde durulmuştur. Aydın Yenipazar ilçesinde yapılan anket çalışmasıyla yerel halkın yavaş şehir akımına olan algısı ölçülmüştür. Veriler analiz edilmiş ve değerlendirme yapılarak Cittaslow unvanının Yenipazar yerel halkının yaşam kalitesini hangi yönde etkilediği belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yöre halkına destekleyici öneriler getirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda görülmektedir ki kentlerin kültürel kimliğini koruması, doğal ve çevresel yaşamın sürdürülebilmesi, tarihi mirasın yaşatılması adına yavaş şehir hareketi faydalı bir araçtır. Aynı zamanda turizme katkı sağlamakla beraber yavaş hareketi yöre ekonomisine de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Slow cities, the number of which is increasing day by day in the world and in Turkey, play a role in the destination choices of people who want to escape from today's speed and crowd. Slow cities have started to be heard and spread rapidly as places where naturalness is preserved and local flavors and cultural identity can be maintained. The number of members joining the slow city network is increasing day by day. However, slow cities benefit from tourism with sustainable environmental policy. In this study, the perception of the local people of Aydın Yenipazar district, which is one of the slow cities, towards the concept of slow city was investigated. By making a literature review on the relevant subject, how slow cities emerged, slow cities in the world and in Turkey and the criteria of slow cities were emphasized. By examining the concept of Cittaslow, it was examined how the cities participating in this movement in our country got the title of slow city and the cultural, economic, natural and historical structures of these cities that joined the slow city network were emphasized. The perception of the people towards the slow city flow was measured with the survey study conducted with the local people of Aydın Yenipazar district. The data were analyzed and evaluated, and it was aimed to determine how the title of Cittaslow affects the quality of life of the local people of Yenipazar, and in this direction, supporting suggestions were made for the local people. As a result of the research, it is seen that the slow city movement is a useful tool in order to protect the cultural identity of the cities, to sustain the natural and environmental life, and to keep the historical heritage alive. At the same time, besides contributing to tourism, its slow movement also contributes to the local economy.