Covid 19 pandemisinin film turizmine etkisi: Mardin örneği
The effect of the Covid 19 pandemic on film tourism: The case of Mardin
- Tez No: 794513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Alternatif turizmin yaygınlaşması ile turizm hareketleri artmıştır. İnsanlar daha faal olmuş daha fazla sebeplerle daha fazla yere seyahat etme isteği doğmuştur. Destinasyon ziyaretlerini etkileyen en önemli alternatif turizm çeşitlerinden biri film turizmidir. İnsanlarda dizi ve filmlerde görüp beğendiği destinasyonlara gidip görme isteği uyanmaktadır. Yahut imkan yetersizliği ile gidemedikleri fakat gidip görmek istedikleri destinasyonları dizi ve filmler aracılığıyla görüp bir doyuma ulaşmaktadırlar. Dünya üzerinde 2019 yılından bu yana etkili olana Covid 19 virüs Türkiye'yi de olumsuz yönden etkilemiştir. Covid 19 sürecinde kapanma dönemlerinde televizyon ve bilgisayarlar daha fazla kullanıldığı için bu süreçte dizi ve filmlerin izlenme yoğunluğu artmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden mülakat tekniğinin kullanıldığı bu çalışma da Covid 19 pandemisinin film turizmine olan etkileri araştırılmıştır. Film turizmi etkisinin en net görüldüğü bölgelerden biri olan Mardin-Midyat'ta yapılan çalışmada, konaklama işletme sahiplerine ya da üst düzey yetkililerine, bölge esnaflarına bölgede çekilen film ve dizilerin bölgeye olan etkileri ve Covid 19 süreci ile ilgili sorular sorulmuştur. Araştırma sonunda elde edilen veriler nitel araştırma tekniğine uygun şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the spread of alternative tourism, tourism movements have increased. People have become more active and there is a desire to travel to more places for more reasons. Film tourism is one of the most important alternative tourism types that affect destination visits. People want to go and see the destinations they see in TV series and movies. Or, they reach a satisfaction by seeing the destinations that they cannot go due to lack of opportunities, but they want to go and see, through TV series and movies. The Covid 19 virus, which has been effective in the world since 2019, has also negatively affected Turkey. Since television and computers are used more during the closure periods in the Covid 19 process, the intensity of watching TV series and movies has increased in this process. In this study, in which the interview technique, one of the qualitative research methods, was used, the effects of the Covid 19 pandemic on film tourism were investigated. In the study conducted in Mardin-Midyat, one of the regions where the effect of film tourism is most clearly seen, questions were asked to accommodation business owners or senior officials, regional tradesmen, about the effects of movies and TV series shot in the region on the region and the Covid 19 process. The data obtained at the end of the research were evaluated in accordance with the qualitative research technique.