Kars ili popülasyonunda hipertansiyon hastaları SIRT-3, IL-1β ve IFN-γ protein düzeylerinin araştırılması
Investigation of SIRT-3, IL-1β, and IFN-γ protein levels of hypertension patients in the population of Kars province
- Tez No: 794570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Kars ili popülasyonunda hipertansiyon hastalarında ve sağlıklı bireylerde Sirtuin-3 (SIRT-3), İnterlökin-1β (IL-1β) ve İnterferon gama (IFN-γ) protein çeşitliliğinin seviyelerini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmamızda hipertansiyon hastası tanısı alan toplam 50 kişi ve kontrol grubu olarak 50 kişi incelendi. Hipertansiyon hastası ve sağlıklı bireylerden kan örnekleri alındı ve alınan örneklerden serum izolasyonu yapıldı. Yapılan bu kantitatif çalışmada SIRT3, IL-1β ve IFN-γ proteinleri ELISA (enzyme linked immunosorbent assay) metodu kullanılarak araştırıldı. Araştırılan bu proteinlerin değerlendirilmesi, ELISA Sandviç modeli kullanılarak deneysel aşaması tamamlandı. Analizlerimiz sonucunda, hipertansiyon hastalarında SIRT-3 protein değerini en düşük 72,73 ng/ml ve en yüksek 92,82 ng/ml olarak belirlendi. Kontrol grubunda ise, en düşük değer 78,70 ng/ml ve en yüksek değer ise 126,37 ng/ml olarak tespit edildi. Çalıştığımız sitokinlerden IL-1β protein değerleri, hasta grubu için, en düşük değer 65,68 ng/L ve en yüksek değer 85,37 ng/L olarak, kontrol grubunda ise en düşük değer 93,50 ng/L ve en yüksek değer 169,67 ng/L olarak tespit edildi. Ayrıca İnterferon gama protein değerleri hasta grubu için, en düşük değer 82,58 ng/ml ve en yüksek değer 120,55 ng/ml olarak, kontrol grubunda ise en düşük değer 118,32 ng/ml ve en yüksek değer 336,96 ng/ml olarak tespit edildi. Sonuç olarak, SIRT-3 protein seviyelerinin, sağlıklı bireylerde daha yüksek, hipertansiyon hastası bireylerde ise daha düşük seviyelerde olduğu tespit edildi. SIRT-3 seviyesinin azalmasının hipertansiyon hastalığı ile doğrudan ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca araştırdığımız sitokinlerden IL-1β ve IFN- γ proteinlerinin hasta ve kontrol grubundaki değişimlerin SIRT-3'e benzer olduğunu görüldü. Buna bağlı olarak araştırdığımız SIRT-3, IL-1β ve IFN- γ için bölgemiz açısından moleküler düzeyde araştırmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Araştırmamızın bulguları doğrultusunda hipertansiyonun klinik tanısında ve tedavisinde yeni yaklaşımlar oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the levels of Sirtuin-3 (SIRT-3), Interleukin-1β (IL-1β), and Interferon gamma (IFN-γ) protein diversity in hypertension patients and healthy individuals population of the Kars province, Turkey. In our study, participants included 50 patients diagnosed with hypertension, and 50 persons as a control group were examined. Blood samples were collected from hypertension sufferers and healthy persons, and serum isolation was performed from the samples taken. In this quantitative study, SIRT3, IL-1β, and IFN-γ proteins were investigated utilizing the ELISA (An Enzyme-linked immunoSorbent Assay) technique. The Sandwich ELISA model was used to detect these investigated proteins throughout the experimental phase. According to our findings, the lowest SIRT-3 protein value in hypertension patients was determined as 72,73 ng/ml and the highest was 92,82 ng/ml. The lowest value obtained in the control group was 78,70 ng/ml, while the highest value was 126,37 ng/ml. The IL-1β protein values of the cytokines we studied were determined as 65,68 ng/L and the highest value was 85,37 ng/L for the patient group, while the lowest value was 93,50 ng/L and the highest value was 169,67 ng/L in the control group. In addition to this, Interferon-gamma protein values were found to be the lowest value of 82,58 ng/ml and the highest value of 120,55 ng/ml for the patient group, while the lowest value was 118,32 ng/ml and the highest value was 336,96 ng/ml in the control group. In conclusion, it was determined that SIRT-3 protein levels were higher in normal individuals and lower in individuals with hypertension. We assume that a reduction in SIRT-3 levels is directly associated with hypertension illness. Also, the alterations in IL- 1β and IFN- γ proteins from the cytokines we studied were identical to SIRT-3 in both the patient and control groups. As a result, we believe there is a need for molecular-level research in our region for SIRT-3, IL-1β, and IFN- γ, all of which we are investigating. According to our findings, new methods for clinical diagnosis and treatment of hypertension can be proposed.