Cyber security with IoT, vulnerabilities, threats, and attacks
Nesnelerin İnterneti, güvenlik açıkları, tehditler ve saldırılarla siber güvenlik
- Tez No: 794569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE KULALI ÖZDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnternete bağlı cihazların kullanımı hızla artıyor. Bunlar. cihazlar, yaygın olarak. IoT.devices olarak adlandırılan cihazların bağlanması kolaydır. ve çevrimiçi olarak kullanın, ancak ne yazık ki birçoğunun güvenlik zayıflıkları vardır ve bu da onları saldırganlar için kolay hedef haline getirir. IP kameralar, IoT cihazlarının yaygın olarak kullanılan bir örneğidir ve gözetim, yaşlı izleme, hareket izleme ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Yüksek bilgi işlem ve bant genişliği kapasiteleri nedeniyle, genellikle onları ek başlatmak için kullanabilecek saldırganları cezbederler. dağıtılmış gibi saldırılar. hizmet reddi (DDoS). Bu. araştırma, IoT cihazlarına, özellikle IP'ye erişmenin ve bunlardan ödün vermenin çeşitli yöntemlerini inceler. kameralar. Amaç etkiyi anlamaktır. güvenliğe yönelik bu saldırıların ve gizliliğin yanı sıra son kullanıcıların güvenliği ne ölçüde etkileyebileceği. Metodlar. kullanılan önceki IP kamera saldırılarına ve bazı etik korsanlık araçlarına dayanmaktadır. Sonuçlar gösteriyor ki çok. Bu cihazların farklı olabilecek güvenlik açıkları var. güvenliği etkiler. Kolayca tahmin edilebilen varsayılan kimlik bilgilerinin kullanılması, Mirai botnet tarafından gösterildiği gibi en yaygın güvenlik açıklarından biridir. Son kullanıcı, bu varsayılan kimlik bilgilerini değiştirerek güvenliği artırabilir.
Özet (Çeviri)
The use of internet-connected devices is rapidly increasing. These. devices, commonly. referred to as IoT.devices, are easy to connect. and use online, but unfortunately, many of them have security weaknesses that make them easy targets for attackers. IP cameras are a commonly used example of IoT devices and can be used for various purposes including surveillance, elderly monitoring, movement tracking, and more. Due to their high computing and bandwidth capacities, they often attract attackers who may use them to launch additional. attacks such as distributed. denial of service (DDoS). This. research studies various methods of accessing and compromising IoT devices, specifically IP. cameras. The aim is to understand the impact. of these attacks on security. and privacy, as well as the extent to which end-users can influence the security. The methods. used are based on previous IP camera attacks and some ethical hacking tools. The results show that many. of these devices have vulnerabilities that can have different. impacts on security. The use of easily guessable default credentials is one of the most common vulnerabilities, as demonstrated by the Mirai botnet. The end-user can improve security by changing these default credentials.