Şizofrenik hastalarda baş ve yüz antropometrik ölçümleri
Anthropometric measurements of the head and face in the schizophrenic patients
  1. Tez No: 79461
  2. Yazar: MURAT ÖGETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. OYA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
86 5. ÖZET Şizofrenik hastalarda baş ve yüz ile ilgili az sayıda antropometrik çalışma yapılmış ve farklı sonuçlar bildirilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda, merkezi sinir sisteminin çeşitli bölümlerinde değişik anomaliler saptanmış olan şizofrenide baş ve yüzün ölçümsel özelliklerinin belirlenmesi ve hasta ile kontrol gruplarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde yatarak tedavi gören ve şizofreninin çeşitli alt tip tanılarını almış, 27'si kadın, 34'ü erkek toplam 61 hasta ile yaş, cins, boy, ağırlık yönünden uygun aynı sayıda normal kişi alındı. Hasta ve kontrol grupları 18-25 yaş ile 26 yaş ve üstü olacak şekilde yaş gruplarına ayrıldı. Baş, yüz, orbita, burun, ağız, dudaklar ile kulaklarla ilgili toplam 147 ölçüm değişkeni ve 23 adet indeks belirlendi. Ölçümler, standart antropometrik ölçüm aletleri ve amaca uygun modifiye aletlerle alındı. Hasta ve kontrol gruplarından elde edilen bulgular, çok değişkenli varyans analiziyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
87 6. SUMMARY Anthropometric Measurements of the Head and Face in the Schizophrenic Patients In the literature, anthropometric studies in schizophrenic patients are rather scarce, and contradicting findings have been reported. The aim of the present study was to determine the various measurements of the head and face of schizophrenic subjects with various central nervous system (CNS) anomalies. The results were compared with those of the control groups. In this study, a total of 61 patients (27 women, and 34 men) diagnosed with schizophrenia was included. The patients were admitted to Elazığ Mental Disorders Hospital. The control subjects were chosen from among the same sex, age, height and weight matching patient individuals. All the subjects were divided into two groups; 18-25 years age group and over 26 years age group. A total of 147 measurement variables related to head, face, orbit, nose, mouth, lips, and ears, and 23 indices from these measurements were determined. The measurements were performed with standard anthropometric instruments and with measure tools modified for special purposes. The results obtained from test and control groups were compared with multivariate analysis of variance. Head measurements in all patients were found to be smaller than the control subjects.