Enfekte ve enfekte olmayan odontojenik kistlerden elde edilen sıvı örneklerinin enzimatik içeriğinin incelenmesi
Determination of the enzymatic content of infected and noninfected odontogenic cyst fluid
  1. Tez No: 79460
  2. Yazar: NAMIK KEMAL ÇELEMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMALAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
-46- OZET Bu çalışmanın amacı odontojenik kist sıvısı içinde ekstrasellüler matriksin majör non-kollajen bileşenlerinden olan PG'lara özgü üronik asit varlığı/düzeylerinin yanında kist sıvısının enzimatik içeriğinin incelenmesidir. Bu nedenle 23 odontojenik kist sıvısı savunma hücrelerinde yer alan ve ekstrasellüler matriks yıkımında önemli rol oynadığı düşünülen MPO ve EBA içeriği açısından incelenmiştir. Ayrıca odontojenik kistler histopatolojik olarak nötrofil infiltrasyonu gösteren (enfekte) ve nötrofil infiltrasyonu göstermeyen (non-enfekte) kistler olmak üzere 2 alt gruba ayrılarak PMN/enzimlerin odontojenik kist gelişimindeki rollerinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Bu amaçla kist sıvıları biyokimyasal olarak incelendiğinde çalışma kapsamındaki tüm odontojenik kist sıvılarında PG'lara (GAG'lara) özgü olan üronik asit varlığı ve MPO enzim aktivitesi saptanmıştır. Dört odontojenik kist sıvısı dışındaki tüm örneklerde ise belirlenebilir düzeylerde EBA varlığı gözlenmiştir. Nötrofil infiltrasyonu göstermeyen odontojenik kist sıvılarındaki ortalama üronik asit miktarı 526.61 ng/ml iken, nötrofil infiltrasyonu gösteren kist sıvılarındaki ortalama üronik asit miktarı 559.44 u.g/ml olarak belirlenmiştir. Bu her iki kist grubunda da üronik asit içeriği ve PG'ların katabolizmasında bir benzerlik olduğunu göstermektedir. Odontojenik kist sıvıları içindeki enzim düzeyleri incelendiğinde hem MPO hem de EBA düzeylerinin nötrofil infiltrasyonu gösteren odontojenik kist sıvılarında, nötrofil infiltrasyonu göstermeyen gruba oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır.-47- Ortalama EBA düzeyinin nötrofil infiltrasyonu gösteren grupta 1.01 u.mol/saat/ml, diğer grupta ise 0.56 |imol/saat/ml olduğu belirlenmiştir. Bu, nötrofil infiltrasyonu gösteren odontojenik kist sıvısının yaklaşık 2 kat daha fazla EBA içerdiğini göstermektedir. Ortalama MPO düzeyinin ise nötrofil infiltrasyonu gösteren grupta 138.81 U/ml olduğu, nötrofil infiltrasyonu göstermeyen grupta 53.16 U/ml olduğu saptanmıştır. Nötrofil infiltrasyonu gösteren odontojenik kist sıvıları diğer gruptan yaklaşık 2,5 kat daha fazla MPO aktivitesi içermektedir. Bu bulgular odontojenik kist sıvısı gelişiminde ekstrasellüler matriksin kollajen bileşenleri yanı sıra non-kollajen bileşenlerinin de yıkıma uğratıldığını ve enzimlerin kist gelişiminde rol oynayabileceklerini düşündürmektedir. Nötrofil infiltrasyonu gösteren odontojenik kist sıvılarının daha yüksek EBA ve MPO aktivite düzeyleri göstermesi ise kist gelişimi ile birlikte bölgeye göç eden PMN yoğunluğu ve savunma hücrelerinden hücre dışı ortama enzimlerin serbestlenmesindeki artışa bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY The aim of the present study is to determine the presence/level of uronic acid characterizing PGs (GAGs), a major non- collagenous component of extracellular matrix, within odontogenic cyst fluid and also to analyze the enzymatic content of cyst fluid. For this purpose, fluid aspirated from 23 odontogenic cysts was analyzed for activity of two enzymes, MPO and EBA, which are suggested to be of host cell origin and play significant role in extracellular matrix degradation. Since the possible role of PMN/enzymes in the pathogenesis of odontogenic cysts was to be evaluated, odontogenic cysts were histopathologically divided into two groups as presenting neutrophil infiltration and lacking neutrophilic infiltration. When cyst fluid was biochemically analyzed, the presence of uronic acid, characteristic of PGs (GAGs), and MPO was seen in all of the cyst fluids. With the exception of 4 cysts lacking detectable levels, EBA presence was observed in the rest of the analyzed odontogenic cyst fluids. In odontogenic cysts lacking neutrophil infiltration and presenting neutrophil infiltration, mean uronic acid content of cyst fluid were 526.61 u.g/ml and 559.44 u.g/ml, respectively. This finding was interpreted as a resemblence in uronic acid content and PG's catabolism of both odontogenic cyst groups. When enzymatic content of odontogenic cyst fluid was concerned, it was observed that cysts with neutrophil infiltration had higher levels of both MPO and EBA. Mean EBA levels of fluid from cysts with and without-49- neutrophil infiltration were 1.01 umol/hour/ml and 0.56 |imol/hour/ml, respectively. This indicates that with neutrophil infiltration EBA content of odontogenic cyst fluids is increased by approximately two-fold. Mean MPO levels in odontogenic cyst fluid with and without neutrophil infiltration were 138.81 U/ml and 53.16 U/ml, respectively. The mean MPO content of odontogenic cyst fluid with neutrophil infiltration was approximately 2,5 times higher than of odontogenic cysts without neutrophil infiltration. These findings may indicate that besides collagen components, non- collagenous components of the extracellular matrix were destroyed and accumulated within the cyst fluid, during pathogenesis of odontogenic cysts and also suggest that enzymes were also involved in this pathological process. It can be suggested that the higher enzymatic content of odontogenic cyst fluid with neutrophil infiltration regarding MPO and EBA levels, could be due to the continious neutrophil influx to the cystic area and to the increased extracellular enzyme release, which subsequently leads to this intense enzymatic profile.