Sosyal medyada paylaşılan haber yorumlarının haberin algılanmasına etkisi
The impact of news comments in social media on users perception of news
  1. Tez No: 794687
  2. Yazar: AHMET DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ŞİMŞEK İŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Enformasyon çağı ve hakikat ötesi çağ gibi kavramlarla tanımlanan günümüz dünyasında hakikatin yeni medya dolayımıyla yeniden biçimlendiği, dönüştüğü ve bu değişimin salt haber üreticileri ile değil, aynı zamanda haber tüketicisinin sürece dahil olmasıyla gerçekleştiği bir zamana tanıklık edilmektedir. Bu değişimin temel öncülü de internet tabanlı uygulamaların yaygın hale gelmesidir. Nitekim, geleneksel gazeteciliğin tüm pratiklerinin siber uzama taşınması, iletişimin çok yönlü ve çok boyutlu olmasını sağlamıştır. 2000'li yıllardan sonra gazetecilik pratikleri, internet siteleri dışında sosyal medya mecralarının da kullanıma açılması ile yeni bir görünüm kazanmıştır. Gelinen bu aşama, sadece haber üreticilerini değil haber tüketicilerini de dönüştürmüştür. Bu çalışmada, yeni medyanın gündelik hayata nasıl nüfuz ettiği, değiştirdiği gündelik yaşam pratiklerinden haber okuma alışkanlıklarını ne ölçüde etkilediği ve sosyal medyadaki haber yorumlarının haberin algılanmasında etkisi olup olmadığı farklı yaş grupları özelinde irdelenmiştir. Sosyal medya ve sosyal medya haberciliği konusunda çok sayıda çalışma olsa da sosyal medya haberciliğini okur ve yorum temelinde irdeleyen az sayıda çalışma olduğu için çalışma önem arz etmektedir. Bu bağlamda Aksaray ili özelinde X, Y ve Z kuşaklarından örneklem seçilerek odak gruplar oluşturulmuş ve katılımcıların haber algılarının şekillenmesinde haber yorumlarının, beğenilerin ve sosyal medya hesapların herhangi bir rolü olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada sosyal medya kullanıcılarının haber paylaşımlarından ve yorumlardan etkilenme düzeyi ile yaş arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiş ve etki düzeyinin yaş arttıkça düştüğü bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, which is defined by concepts such as the information age and the post-truth age, we witness a time when the truth is reshaped and transformed through the new media, and this change takes place not only with the news producers, but also with the involvement of the news consumer in the process. The main premise of this change is the widespread use of internet-based applications. As a matter of fact, the transfer of all the practices of traditional journalism to cyberspace has made communication multidimensional and multidimensional. After the 2000s, journalism practices gained a new look with the opening of social media channels besides internet sites. This stage has transformed not only news producers but also news consumers. In this study, how the new media penetrates into daily life, to what extent it affects the habits of reading news from the daily life practices it has changed, and whether the news comments on the social media have an effect on the perception of the news have been examined in terms of age generations. Although there are many studies on social media and social media journalism, the study is important because there are few studies that examine social media journalism on the basis of reading and commenting. In this context, focus groups were formed by selecting samples from X, Y and Z generations in Aksaray province and it was investigated whether news comments, likes and accounts have any role in shaping the news perceptions of the participants. In the research, it was determined that there is a relationship between the level of being affected by the news sharing and comments of the social media users and the age, and it was found that the level of influence decreases as the age increases.