Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesine başvuran çocuk hastalarda diş sayı anomalilerinin prevalansının belirlenmesi
Determination of the prevalence of TOOTH number anomalies in pediatric patients admitted to Adnan Menderes University Faculty of dentistry
- Tez No: 794686
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL SÖNMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Dentisyonda diş eksikliği 1-6 diş arasında ise hipodonti, 6'dan fazla ise oligodonti hiç dişin olmaması anadonti terimleri ile ifade edilir. Dentisyonda normal diş sayısına ek olarak bir veya birden fazla dişin bulunması ise hiperdontidir. Hem eksik hem fazla dişlerin bir arada bulunması ise hipohiperdontidir. Bu çalışmada Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine Aralık 2013- Temmuz 2022 tarihleri arasında başvuran 9-15 yaş arası çocuk hastalarda diş sayı anomalisi prevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-yöntem: Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine Aralık 2013 ve Temmuz 2022 yılları arasında başvuran çocuk hastalardan bir sendrom öyküsü olmayan, panoramik röntgenlerin iyi kalitede olduğu 8647 çocuğun panoramik radyografileri, diş sayı anomalilerinin varlığı açısından incelendi. İstatistiksel analiz SPSS yazılımı ve Ki-kare testi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Panoramik röntgeni incelenen 8647 hastamızın %10,8'inde diş sayı anomalisi saptanmıştır. Konjenital hipodonti, hiperdonti ve hipohiperdonti prevalansı sırasıyla %8,8 ; %1,9 ve %0,2'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypodontia is defined as the absence of 1 to 6 teeth in the dentition, oligodontia as the absence of more than 6 teeth, and anadontia as the absence of any teeth. The presence of one or more teeth in addition to the normal number of teeth in the dentition is hyperdontia. The presence of both missing and excess teeth together is hypohyperdontia. The aim of this study was to determine the prevalence of tooth number anomalies in pediatric patients aged 9-15 years who applied to Adnan Menderes University Faculty of Dentistry between December 2013 and July 2022. Materials and Methods: Panoramic radiographs of 8647 children who were admitted to Adnan Menderes University Faculty of Dentistry between December 2013 and July 2022 without a history of any syndrome and with good quality panoramic radiographs were analyzed for the presence of tooth number anomalies. Statistical analysis was performed using SPSS software and chi-square test. Results: Tooth number anomalies were found in 10.8% of 8647 patients whose panoramic radiographs were analyzed. The prevalence of congenital hypodontia, hyperdontia and hypohyperdontia were 8.8%, 1.9% and 0.2%, respectively.