Some problem on vector variational- like inequalities
Vektör varyasyonel benzeri esitsizlikler üzerinde bazı problemler
  1. Tez No: 794738
  2. Yazar: SUHAIR ABDULFATTAH AJEEL AL-ITHAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYED E. HASHOOSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Vektör varyasyonel eşitsizlikler için toplam teorisi uygulamalı veya soyut bilimlerde kullanılmaktadır. Bu teori bize lineer ya da lineer olmayan matematiksel ifadelerin geniş bir alanını anlamak için birleşik bir formül verir. Bu tez karışık vektör varyasyonu benzeri problemlerin (kısaca KVBP) çözümü icin bir çalışmadır. İlk olarak, Hausdorff toplojik lineer uzaylarda (kısaca HTLU) genelleştirilmiş monoton operatorleri içeren yeni bir KVBP tanıtılmıstır. KKM tekniklerini çalışarak ve ilgili HTLU kurulumunda son bir KVBP sınıfı icin lineer olmayan dönüşümleri düşünerek çözümün varlığı gösterilmiştir. İkinci olarak olarak adlandırılan inveks fonksiyonu, eşitsizlik varyasyonel fikri ve topolojik vektör uzaylarında ilave problemler verilmiştir. Son olarak, H-uzaylarında ki standart olmayan vektör varyasyonel eşitsizlikler genelleştirilmiştir. Bu çalismada ki çözümler yenidir ve bir çok araştırmacıya çözümleri daha iyi anlamak için olanak sunar
Özet (Çeviri)
The summary theory for vector variational inequalities has found its use in several branches, whether applied sciences or pure. It gives a unifiet formula to understand and study a large amount of linear-non-linear mathematical issues. This thesis dealt with the study and discuss of some results for the solutions existed to mixed vector variational-like problems (for shortly, MVVLP). Firstly, a new MVVLP involving generalized monotone operator in Hausdorff topological linear spaces (for shortly, ) is introduced. By employing technique and using some relevant hypotheses on the considering non-linear mappings the existence of a result for a recent class of MVVLP in the setting of are presented. Secondly, new definition of invexity is called invex function and new idea of inequality variational and additional problems to vector of topology space are given. Finally, some results of nonstandard vector variational inequality in -spaces are generalized. The solutions provided in this study renew and make better some solutions to many researchers.