Bilgisayar ağ güvenliğinin analizi ve araştırması
Analysis and research of computer network security
- Tez No: 794782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de özel sektörde ağ güvenliği alanında yapılan çalışmalara dair yetkili kesimlerin ve bireylerin konu hakkındaki düşüncelerini, uygulamalarını öğrenebilmek ve katılımcıların şirketlerinde uygulanan sistemlerde hangi yöntemlerin benimsendiği hususunda fikir edinebilmektir. Bu şekilde kurumların, süreçler ile olan etkileşimlerinde uygulamaları kadar karşılaşmış oldukları tehditlerin neler olduğu konusunda tespitlerde bulunmaya çalışmak araştırmanın amaçları arasındadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de özel sektöre hizmet veren ve farklı alanlarda faaliyetleri bulunan şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında görevli, sorumlu ve müdür olan bireyler ile kurumlarındaki ağ güvenliği uygulamaları konusundaki görüşlerinin neler olduğunu belirlemek amacıyla,“Bilgisayar Ağ Güvenliği Analizi”isimli form kullanılarak bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Ağ güvenliği, sürdürülebilir bir yapının varlığına atıfta bulunan bir sistemi ifade etmektedir. Temel olarak kurulan bir yapının, uzun süre boyunca devam edebilmesi ve kesin güvenlik sağlaması adına önem arz eden temel husus, sistemin neredeyse her gün güncel olarak takip edilmesidir. Çalışmanın son bölümünde ise, çalışanlardan alınan bilgiler makine öğrenmesi metotlarına dahil edilmiştir ve güvenlik duvarı ürünü için en başarılı tahmini yapan metot belirlenmiştir. Bu işlem yapıldıktan sonra; kullanılan girdi, manuel olarak değiştirilerek ve en başarılı metodun, toplanılan verilerden öğrendiklerinden faydalanması sağlanarak bir güvenlik duvarı önerisi çıktısı alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to learn the thoughts and practices of the authorized sections and individuals regarding the studies carried out in the field of network security in the private sector in Turkey, and to get an idea about which methods are adopted in the systems applied in the companies of the participants. In this way, it is among the aims of the research to try to determine the threats faced by the institutions as well as their practices in their interactions with the processes. In the third part of the study, a interview was conducted using the form named“Computer Network Security Analysis”in order to determine the opinions of individuals who are responsible, responsible and manager in the Information Technology departments of companies serving the private sector and operating in different fields, and their views on network security practices in their institutions. Network security refers to a system that refers to the existence of a sustainable structure. In order for a basically established structure to continue for a long time and to provide absolute security, the main issue that is important is that the system is followed up-to-date almost every day. In the last part of the study, the information received from the employees was included in the machine learning methods and the method that made the most successful prediction for the firewall product was determined. After this process is done; a firewall recommendation can be output by manually changing the input used and allowing the most successful method to benefit from what it has learned from the collected data.