Kolo-rectal kanserli hasta ve yakınlarında genetik yatkınlığın araştırılması
The Investigation of genetic predisposition in patients with colorectal cancer and their relatives
- Tez No: 79484
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNAL EGELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Frajil bölgeler kromozomlar üzerinde boya almayan özel gap ve kırık noktalandır ve onlar çeşitli kültür koşullan ile oluşturulabilirler. Çeşitli çalışmalar frajil bölge ekspresyonunu arttıran ve birçok klastojenik ajan olduğunu göstermiştir. Biz de çalışmamızda periferik kan lenfositlerinde gözlediğimiz prometafaz kromozomlarda common frajil bölgelerin ekspresyonunu afidikolin, bromodeoksiuridin ve kafein ile indükledik. Kromozomal aberasyonlar ve frajil bölge ekspresyonlan, 32 kolon kanserli hasta, 30 asemptomatik kolon akraba, 36 rektum kanserli hasta, 30 rektum akraba ve 30 da yaşlan hasta ve akraba grupları ile uyumlu, ailesinde kanser hikayesi bulunmayan sağlıklı kontrol bireylerinden oluşan toplam 158 vakada değerlendirildi. Hem hasarlı hücre oram (P0.05). Biz iki grubumuzda da apbidicolin tip common frajil bölgeler belirledik. Kolon kanserli hastalar ve yakınlarında belirlediğimiz frajil bölgeler lp36, lp31, lp21, lq21, lq25, lq44, 2p24, 2pl6, 2q21, 2q33, 2q37, 3p21, 3pl4, 15ql5, 5q21, 5q31, 13ql3 ve 14q24 şeklinde sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Investigation of Genetic Predisposition in Patients with Colorectal Cancer and Their Relatives Fragile sites are non-staining gaps and breaks in specific points of chromosomes which are inducible by various culture conditions. Previous studies have shown that various clastogenic agents increase the expression of fragile sites. In this study the expression of common fragile sites induced by aphidicolin, bromodeoxyuridine and caffeine was evaluated on prometaphase chromosomes obtained from the peripheral blood lymphocytes. Chromosomal aberrations and fragile site expression of 158 individuals, including 32 patients with colon cancer, 30 their clinically healty family member, 36 rectum cancered patients, 30 relatives of patients with rectum cancer and 30 age-matched normal healty controls without history about any cancer type were studied. Both the proportion of damaged cells (PO.001) and the mean number of gaps and breaks per cell (PO.001) were significantly higher in the both patient groups and relatives when compared with control group. However, they were insignificant when the patients with cancer were compared to their relatives (P>0.05). We determined aphidicolin type common fragile sites in our both groups.