Retail checkout innovations: A census of active practices
Perakende Ödeme Yenilikleri: Aktif Uygulamaların Sayımı
- Tez No: 794893
- Danışmanlar: PROF. ALESSANDRO PEREGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mağaza içi alışveriş deneyimi, yeni teknolojiler, yeni cihazlar ve yeni süreçlerin müşteri deneyimini yeniden tanımlanmasıyla, geçtiğimiz on yıl zarfında sürekli ve muazzam bir şekilde değişmiştir. Günümüzde, tüketiciler için kolaylık ve tüccarlar için rekabet avantajı sunan bu yeni gelişmelere giderek daha fazla mağazanın uyum sağlamasıyla birlikte, perakende yenilikleri daha yaygın hale geliyor. Bu tez, perakende sektöründeki mevcut dijital dönüşümü, dünya çapında kullanılan yenilikçi yöntemleri, özellikle kasaya ve dolayısıyla mağaza içi alışverişin ödeme tarafına odaklanarak tasvir etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, perakende deneyimini şekillendiren unsurları tanımlamak ve bundan sonraki çalışmalara zemin hazırlamak amacıyla literatür taraması ile başlamış ve bu amaç doğrultusunda, ödemelerin tarih boyunca geçirdiği evrim, eski günlerdeki takas yönteminden günümüzdeki 'Amazon GO'ya kadar analiz edilmiştir. Ardından, literatür kısmında, bu tezin odak noktaları, Osservatorio Mobile Payment & Commerce tarafından oluşturulan 'Akıllı POS Sayımları' ve Osservatorio Innovative Payments tarafından oluşturulan 'İnovatif Kasa Yöntemleri, Sayımlar ve Çerçeve'ye başvurularak perakendenin de ötesinde genel olarak netleştirilmiştir. Bu kavramların bu özel seçiminin arkasındaki neden, bunların perakende ödemelerin iki özel ve tamamlayıcı yönü olmalarıydı; böylece de kombinasyon, yenilikçi kasa yöntemleriyle temsil edilen müşteri tarafından ödeme aktivasyonu ve yetkilendirme ile akıllı POS tarafından yansıtılan üye işyeri tarafından ödeme kabulü gibi sıradan bir işlemin gerekli tüm adımlarını kapsayan kapsamlı bir tablo oluşturmaktadır. Ayrıca bu tezin ana metodolojisi, Milano Politeknik Üniversitesi'nde faaliyet gösteren iki bilimsel gözlem evi tarafından bu sayımların sürdürülmesi ve genişletilmesi olarak belirlenmiştir. Bu minvalde, öncelikle önceki veriler incelenmiş ve yeni veriler toplanmış böylelikle de dünya pazarındaki aktif Akıllı POS uygulamalarının ve yenilikçi kasa uygulamalarının tam listesi elde edilmiş, bu uygulamaları ve pratikleri sınıflarda gruplandırmak ve değerlendirmek için ikinci kategorizasyon değişkenleri ve bağlantılı çerçeveler oluşturulmuştur. Ampirik analiz, genel tez gibi çift taraflıydı; biri Akıllı POS uygulamalarını, bu uygulamaların satıcılar için yarattığı değerle ilgili değişkenlere göre kategorize etmekle, diğeri ise bu uygulamaların sağladığı mağaza içi deneyimin özelliklerine uygun olarak çeşitli çerçevelere oturtarak yenilikçi ödeme uygulamalarını bağlamsallaştırmakla ilgileniyordu. Bu analizlerin ışığında, daha ayrıntılı olarak tartışılan bazı ilgi çekici sonuçlar ve anlayışlar belirlendi ve sonunda, daha geniş anlamda perakende ödemeler ve alışveriş deneyiminin altında yatan mekanizmalar ve teknolojiler, yerleşik değerler ve gelecekteki olası eğilimler hakkında yararlı yorumlarla sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
The in-store shopping experience has been continuously and tremendously changing in the last decade that new technologies, new devices and new processes are redefining the customer journey. Nowadays, the retail innovations becoming more prevalent as more and more stores adopting to these new developments offering convenience for consumers and competitive advantage for merchants. This thesis aims to depict the current digital transformation in retail industry by censusing the innovative methods used worldwide with a particular focus on the checkout thus, the payment side of the shopping in-store. This study started with surveying the literature in order to define the elements shaping retail experience and set the ground for the upcoming work and with this object in mind the evolution of payments throughout the history was analyzed from the barter method in ancient days to 'Amazon GO' today. Then, in the literature part, the focal points of this thesis, beyond the retail in general, was clarified by resorting to the 'Smart POS Census' created by Osservatorio Mobile Payment & Commerce and the 'Innovative Checkout Methods Census & Framework' constructed by Osservatorio Innovative Payments. The reasoning behind this particular choice of these concepts was that they are two exclusive and complementary aspects of retail payments thus, the combination creates a comprehensive picture covering all the necessary steps of an ordinary transaction which are the payment activation and authorization in conjunction from the customer side represented by the innovative checkout methods and payment acceptance from the merchant side reflected by the smart POS. Furthermore, the main methodology of this thesis was determined as sustaining and expanding these censuses by two observatories operating at Politecnico di Milano. In this manner, first the previous data was examined and new data was collected thus a full list of active Smart POS applications and innovative checkout practices in the market in the globe was possessed, second categorization variables and connected frameworks were established in order to group these apps and practices in classes to assess. The empirical analysis was double edged like the overall thesis; one was concerned to categorize the Smart POS applications according to the variables about the value created by these apps for the merchants and the other was interested in contextualizing the innovative checkout practices by fitting into various framework in conformity with respect to the characteristics of in-store experience enabled by these practices. In the light of these analysis, some intriguing results and insights were identified that further discussed in detail, finally ending up with useful comments on the underlying mechanisms and technologies, embedded values and future possible trends in retail payments and shopping experience in a broader sense.