SPF (Spesific Pathogen Free) tavuklarda sıcaklık stresine karşı gece besleme olanağının araştırılması
Investigation of probability of night feeding againts heat stress for SPF poultry
- Tez No: 79491
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HALİL ÇERÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
45 5. ÖZET Bu çalışmada, sıcak aylarda gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkından yararlanılarak SPF tavukların geceleri beslenmeleri ile sıcaklık stresinin olumsuz etkilerinin ne oranda azaltılabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için SPF kümeslerde ferdi kafeslere her grup için 50 adet SPF tavuk alınmıştır. Tavuklar, kontrol grubunda 05.00-21.00 saatleri arasında, deneme grubunda ise 17.00-09.00 saatleri arasında yemlenmiştir. Kümes içi sıcaklıklar, kontrol grubunda ortalama 29.5±0.78 °C, deneme grubunda ise 22.9±0.72 °C olarak tespit edilmiştir (pO.001). Yem ve su tüketimi, gündüz yemlemesinde sırası ile 113.60±0.75 g/gün, 274. 96±2.62 ml/gün, gecede ise 120.09Ü.77 g/gün ve 218.26±4.97 ml/gün olarak tespit edilmiştir (p0.05). Ekonomik açıdan, gece besleme uygulaması işletmeye 530.79 $ kar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
46 6. SUMMARY This experiment was conducted to determine the effects of night feeding benefiting from temperature differences between night to day on the negative heat stress in SPF ( Spesific Pathogen Free ) hens. For this purpose, 50 SPF hens were randomly assigned for each group. Control group was fed between 05.00-21.00 and treatment group was fed between 17.00-09.00 hours. Coop temperature was 29.5±0.78 °C and 22.9±0.72 °C in control and treatment group, respectively. Feed and water intake of hens were 113.60±0.75 g/day, 274.96±2.62 ml/day at daytime, and 120.09±1.77 g/day, 218.26±4.97 ml/day at night (p0.05). Economically, night feeding made profit 530.79 $.