Covid-19 korkusu ve iş stresi ile iş doyumu arasındaki ilişki
Fear of Covid-19 and job stress with job satisfaction between the relationship
- Tez No: 794917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ MOHAN BURSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 korkusu ile iş stresi ve iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Covid-19 korkusu, kişinin kendisine virüsün bulaşma ve diğer kişilere bulaştırma hissinin yarattığı endişedir. İş stresi, bir çalışanın işle ilgili gerginlik, hayal kırıklığı veya sıkıntı gibi olumsuz duyguların açığa çıkmasıdır. Bununla birlikte iş doyumu, kişilerin iş ya da iş deneyimlerinden memnun edici duygu duyumun oluşmasıdır. Bu bağlamda Covid-19 korkusunu ölçmek için Ahorsu ve arkadaşları (2020), iş stresini ölçmek için House ve Rizzo (1972) ve iş doyumunu ölçmek için ise Hackman ve Oldman (1975) tarafından geliştirilmiş olan ölçeklerden yararlanılarak oluşturulan Google anket formu ile Denizli ilinde özel işletmelerde çalışan toplam 285 kişiye anket yapılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Covid-19 korkusu ile iş stresi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca Covid-19 korkusu ile iş doyumu arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between fear of Covid-19 and job stress and job satisfaction. Fear of Covid-19 is the anxiety created by the feeling of infecting oneself with the virus and infecting others. Job stress is the release of negative emotions from an employee, such as work-related tension, frustration, or boredom. In addition to this, job satisfaction is the formation of a satisfying emotion from people's work or work experiences. In this context, a Google questionnaire created by using the scales developed by Ahorsu et al. (2020) to measure the fear of Covid-19, by House and Rizzo (1972) to measure job stress, and by Hackman and Oldman (1975) to measure job satisfaction, was used in Denizli. Data were obtained by conducting a survey on a total of 285 people working in the enterprises. According to the findings, a significant and positive relationship was determined between the fear of Covid-19 and work stress. In addition, a significant and negative relationship was found between the fear of Covid-19 and job satisfaction.