Türk spor örgütlenme sürecinde rekreasyon anlayışı ve bugünkü uygulanabilirliği
Recreational understanding in the process of Turkish sports organization and practicability for today
  1. Tez No: 79493
  2. Yazar: ZEKİYE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
217 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türk spor teşkilatını boş zamanlann değerlendirilmesi açısından inceleyerek, gelecekteki uygulamalar için daha modem bir yapıya ulaşması düşüncesiyle önerilerde bulunmaktır. Tarihi gelişimi içeresinde kısaca ele alınan spor teşkilatlanmaları ile yürürlükte olan 3289 sayılı Beden Terbiyesi Kanunu ve 3703 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ek kanunu hakkında araştırma yapılmış ve rekreasyonel sporun durumu. analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini 320 yönetici personel teşkil etmiştir. Bu yöneticilerin tamamına 3 bölümlü 41 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Verilen deneklerden 274 kişi (% 85) anketi cevaplandırmıştır. Araştırmada, frekans, yüzde ve.05 anlamlılık düzeyinde Ki-kare (x2) testleri kullanılmıştır. Kullanılan anketlerin analizi SPSS paket bilgisayar programıyla yapılmıştır. Sonuçta, Anayasada ve spor kanunlarında bulunan sporun kitlelere ulaştırılması, alt yapının hazırlanması için tesis, malzeme ve personel ihtiyacının karşılanması, gençliğin ve tüm vatandaşlann boş zamanlarını değerlendirecek spor ortamlarının hazırlanması, GSGM programlarında bulunmasına rağmen uygulamada yetersiz kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
218- SUMMARY The aim od this study was to examine the Turkish Sport Organizations in terms of the evaluation of free time activities and to make, some recommendations for the future applications in order organizational to gain a modem structure. The historical development of the recreative sport activities and the law of 3289 and additional law of 3703 about General Directorate of Youth and Sports were examine and the status of the recreative sport activities analyzed. 320 managerial personel were involved in this study. A questionnaire which included 3 sections and 41 questions was given to all the participants. 274 of them (%85) answered the questionnaire. Statistical analysis were done by using statistical frequency (f), percentage distribution (%) and chi-square (x2) with.05 significance degree. All analysis of data were done by using“SPSS”packet computer programme. As a result, it was concluded that, although written in GSGM programes, the principles, estensive use of sports facilities, constructing sports facilities, meeting the need for personel, sports facilities and equipment and preparing the necessary conditions for recreational sports activities that are all found in the Turkish Constitution and Sport Laws are not applied adequately enough.