Kuruluş dönemi Osmanlı kaleleri
Ottoman castles in the foundation period
- Tez No: 794940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kuruluş Dönemi Osmanlı kaleleri üzerine yapılan tez çalışmasında, 1284 yılında fethedilen Kulacahisar Kalesi ile 1353 yılında Rumeli'deki ilk kazanım olan Çimpe Kalesi'nin fethine kadar olan süreçte, Osmanlıların ele geçirdiği kaleler incelenmiştir. Tez çalışması hem sahadaki gözlemlerden hem de kaynak araştırması üzerinden oluşturulmuştur. Böylelikle, Osmanlı Arkeolojisinin gerekliliği ön plan çıkmıştır. Osmanlılar, Anadolu'ya gelip, yerleşme sürecini tamamladıktan sonra, Bithynia bölgesinde son derece aktif bir gaza faaliyeti yürütmüşlerdir. Çalışma kapsamında, öncelikle kale kelimesinin kökenleri araştırılmış ardından kaynaklarda ve tahrir kayıtlarında kale olabileceği düşünülen kelimeler tespit edilmiştir. Bu çalışma kapsamında elde edilen kelimeler titizlikle incelenerek kalelerin yerlerinin tespiti için uğraşılmıştır. Üç bölüm olarak planlanan çalışmanın ilk bölümünde, Osmanlıların Anadolu'ya geliş süreçleri ve Anadolu'daki siyasi faaliyetleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise kale mimarisi ve Anadolu'daki ilk kale izleri araştırılmıştır. Son bölümde ise elde edilen veriler ışığında Osmanlıların ele geçirdiği, 35 kale incelenmiş ve bu kalelerin Osmanlıların topraklarına katılma şekilleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted on Ottoman castles during the foundation period, the castles captured by the Ottomans during the period from the conquest of the Kulacahisar castle in 1284 to the conquest of the first conquest in Rumelia, Çimpe Castle in 1353, were examined. The study was created based on both field observations and source research. Thus, the necessity of Ottoman Archaeology came to the fore. After arriving in Anatolia and completing the settlement process, the Ottomans carried out an extremely active conquest campaign in the Bithynian region. In the scope of the study, first the origins of the word“castle”were researched, then words that could be castles in sources and registration records were identified. The words obtained in this study were meticulously examined and efforts were made to determine the locations of the castles. The first part of the study, which was planned in three sections, the process of the Ottomans' arrival in Anatolia and their political activities in Anatolia were examined. In the second part, the castle architecture and the first traces of castles in Anatolia were researched. In the last part, using the data obtained, 35 castles captured by the Ottomans were examined, and the ways in which these castles joined the Ottoman lands were researched.