Ayasofya vakfiyesi ve ilişkili olarak Ayasofya nahiyesinin kuruluşu ve gelişimi
Waqfiya of Hagia Sophia, and establishment and development of Hagia Sophia subdistrict in relation
- Tez No: 794939
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, fetih sonrası İstanbul'un imar ve iskanında, Dünyanın yıllardır gözdesi konumundaki Ayasofya Kilisesi'nin (Camii'nin) de içinde bulunduğu Ayasofya nahiyesinin gelişimini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma içerisinde vakıfların ticari, eğitim ve sosyal hayata katkılarına da değinilmiştir. Nahiyenin gelişimini analiz etmek için öncelikle Ayasofya Vakıfları ve Sultan Mehmed'e ait Ayasofya Vakfiyesi incelenmiştir. Nahiyenin gelişimini en iyi şekilde gösterebilecek kaynakların başında, Osmanlı Devleti'nin resmî belgelerinden olan Tahrir Defteri bulunmaktadır. Bu nedenle, çalışmanın son kısmında 1546 ve 1600 tarihli Tahrir Defterlerinde yer alan ve nahiyede bulunan vakıfların varlıkları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, vakıf varlıklarından hareketle, yaklaşık elli yıllık bir süre sonunda nahiyenin gelişme gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine the development of the Hagia Sophia Subdistrict, including the Hagia Sophia Church (Mosque), which has been a favorite of the world for years, in the post-conquest reconstruction and settlement of Istanbul. The contributions of foundations to commercial, educational, and social life are also touched upon in the study. In order to analyze the development of the Subdistrict, the Hagia Sophia Foundation and the Hagia Sophia Waqfiya of Sultan Mehmed are examined first. The Tahrir Registers, official records of the Ottoman Empire, are one of the most important sources that show the development of the Subdistrict. Therefore, in the last part of the study, the assets of the foundations in the Subdistrict, which are included in the Tahrir Registers dated 1546 and 1600, are comparatively analyzed. As a result of the analysis, based on the foundation assets, it has been determined that the Subdistrict has developed in approximately fifty years.