Roma İmparatorluk dönemi'nde kullanılan teknelerde sızma problemleri
Leaking problems in boats used in the Roman Imperial period
  1. Tez No: 794954
  2. Yazar: DAMLA KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, gemilerin sızdırmazlık gibi önemli bir probleminin şimdiye kadar belli başlı ele alınmamasından yola çıkılarak ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluk Dönemi, Akdeniz'in tek egemenlik altında olduğu dönem olduğu için elde edilen bulguların bu sayede genel bir başlık yelpazesinde incelenme olanağı sağlamıştır. Sızdırmazlık konusu ele alınırken, bu konuyu etkileyen tüm veriler de ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bu sebeple bu dönemin deniz faaliyetleri, gemi inşasını önemli hale getiren itici güçler ve sızma problemlerinin ortaya çıktığı gemi türleri ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bu bulgular tarihi metinler ve arkeolojik bulgularla desteklenerek bir bütün oluşturulmuştur. Bu tezde gemi teknelerinde sızdırmazlığı sağlamanın ana prensibi olan kalafatlamanın temel mantığının tüm Akdeniz'de aynı olduğu ve kullanılan dolgu malzemelerin bölgesel olarak gösterdiği değişkenlik üzerinde durulmuştur. Bunun yanında bir sızma sorunu yaratan deniz kurtçuklarına karşı alınan tedbirler incelenmiştir. Ayrıca gemi inşa metotlarının ve konstrüksiyonda kullanılan ahşabın sızdırmazlığı etkileyip etkilemediği sorgulanmıştır. Ele alınan konulardan elde edilen bilgiler sonuç kısmında aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has emerged from the fact that an important problem such as the leakage of ships has not been dealt with in particular until now. Since the Roman Imperial Period was the period when the Mediterranean was under the sole sovereignty, the findings thus provided the opportunity to be examined in a general range of titles. While dealing with the subject of leakage, all data affecting this subject were also examined in detail. For this reason, the naval activities of this period, the driving forces that made shipbuilding important, and the types of ships in which the leakage occurred were examined in detail. These findings were supported by historical texts and archaeological findings, and a whole was formed. The basic logic of caulking, which is the main principle of sealing in ship hulls, is the same throughout the Mediterranean, and the regional variability of the filling materials used is emphasized. The measures taken against sea worms, which cause another infiltration problem, were examined. In addition, it was questioned whether the shipbuilding methods and the wood used in the construction affect the sealing. The information obtained from the topics discussed is given in the conclusion part.