Endoskopik endonazal cerrahi için Sinus sphenoidalis'in ve canalis caroticus'un nörovasküler yapılarla ilişkisinin DynaCT yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the relationship of sphenoidal sinus and carotid canal with neurovascular structures by DynaCT method for endoscopic endonasal surgery, anatomy dissertation thesis
  1. Tez No: 795007
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. İLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş-Amaç: Hipofiz adenomlarının ve diğer sellar bölge lezyonlarının rezeksiyonu için endoskopik endonazal transsfenoidal cerrahi altın standart tedavi kabul edilmektedir. Preoperatif görüntüleme sinus sphenoidalis ve komşu nörovasküler yapıların anatomisinin ayrıntılı incelenmesi cerrahi planlamada oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, son yıllarda kullanım sıklığı artan düz panel DynaCT yöntemiyle sinus sphenoidalis ve komşu yapıları morfolojik olarak değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada 278 hastanın (556 taraf) [164 kadın (%59) ve 114 erkek (%41)] DynaCT görüntüleri analiz edildi. Sinus sphenoidalis'in pnömatizasyonunun tipi, nervus opticus'un (NO) ve a. carotis interna'nın (ACI) protrüzyon ve dehisanslarının prevalansı, sinus sphenoidalis'in septalanması, processus clinoideus anterior (PCA) pnömatizasyonu ve onodi hücresi varlığı bilateral olarak değerlendirildi. Bulgular: Konkal tipte SS pnömatizasyonuna hiç rastlanmadı. Sinus sphenoidalislerin %15,8'i (n=44) presellar, %84,2'si (n=234) sellar şekilde pnömatizeydi. Sinus sphenoidalis'in artan pnömatizasyonu ile NO ve ACI protrüzyonunun da o derece artış gösterdiği görüldü (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: Endoscopic endonasal transsphenoidal surgery is considered the gold standard treatment for resection of pituitary adenomas and other lesions of the sellar region. Preoperative imaging, detailed examination of the anatomy of the sphenoidal sinus and adjacent neurovascular structures is important in surgical planning. The aim of the present study was to to evaluate the anatomical relations of the sphenoidal sinus and adjacent structures with the flat-panel DynaCT method, which has been used more frequently in recent years. Methods: The DynaCT images of 278 patients (556 sides) [164 females (%59) and 114 males (%41)] were analyzed in this study. The type of sphenoidal sinus pneumatization, prevalence of internal carotid artery (ICA) and optic nerve (ON) protrusion and dehiscence, septation of sphenoidal sinus, pneumatization of anterior clinoid proces (ACP) and the presence of onodi cell were assessed bilaterally. Results: There was no conchal type pneumatization. The percentages of presellar, sellar types of pneumatization were %15,8 (n=44) and %84,2 (n=234). The more pneumatized the sinus sphenoidalis was, the greater the frequency of ON and ICA protrusion of their wall to the sinus (p=0,001).