Midhat Paşa'nın hatıraları
Memory of Midhat Pasha
  1. Tez No: 795060
  2. Yazar: AYNUR KAŞMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF İVECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Midhat Paşa, Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyılının en önemli şahsiyetlerinden biridir. Tanzimat Fermanı ile başlayan dönüşüm ve yenileşme hareketinin bir örneğini Balkanlar'da Tuna Vilayeti valiliği sırasında uygulamaya çalışmıştır. Bütün hayatını ülkesine hizmet etmeye adamış bir Osmanlı aydınıdır. Ülkenin kurtuluşunu halkın refah seviyesinin iyileştirilmesiyle sağlanacağına inanan ve bunun için çalışmış bir devlet adamıdır. Hatıratında görev aldığı devlet kademelerinde yapmış olduğu hizmetleri, karşılaştığı zorlukları, yönetim ve idarelerdeki eksiklikleri anlatmıştır. Sultan Abdülaziz'in ölümüyle ilgili olarak suçlanmış, Yıldız Mahkemesi'nde yargılanarak Tâif Hapishanesi'ne gönderilmiş ve burada vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Midhat Pasha is one of the most important figures of the Ottoman Empire in the 19th century. He tried to implement an example of the transformation and innvation movement that started with the the Hatt-i Sharif of Gülhane during the governorship of the Danube Province in the Balkans. He is an Ottoman intellectual who devoted his whole life to serving his country. He will believe that the salvation of the country will be achieved by increasing the welfare of the people, and fort his he is a statesman. In his memory, he explained the services he had done in the state levels, the results encountered, the deficiencies in the administration and administrations. He was accused of the death of Sultan Abdulaziz, tried in Yıldız court and sent to Tâif prison, where he died.