Tarihi romanlar ve gerçeklik (Öğretmen ve öğrenci görüşleri)
Historical novels and reality (Teacher and student opinions)
  1. Tez No: 795082
  2. Yazar: NURSEN HACITAHİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, tarih derslerinde öğretim materyali olarak kullanılan ve dersin verimliliğine katkı sunmak amacı içeren tarihi romanların, öğretmen ve öğrencilerin görüş ve inançlarına dayanarak gerçeklik algısını ortaya koymaktadır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya ilk olarak ayrıntılı literatür taraması ile başlanmıştır. Daha sonra veri toplama aracı olarak hazırlanan anketler uygulanmıştır. Hazırlanan anketler 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 61 öğretmen ve 350 öğrenci tarafından uygulanmıştır. Öğrenciler 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre tarihi romanlar tarih dersini somutlaştırmakta ve öğrencinin derse olan ilgisini artırmaktadır. Araştırmada ankete katılan öğretmenlerin %98 oranındaki 60 kişinin tarihi romanların derslerde öğrenme sürecine verimli katkı sağladığı yönünde görüş belirttiği, katılımcı öğrencilerden %87 oranında 304 kişinin tarihi romanların Tarih dersine karşı ilgisini artırdığı yönünde görüş belirtikleri tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra %69 oranındaki 242 öğrenci ise tarihi roman okurken o dönemin özelliklerini hemen araştırıp öğrenmeye çalıştıklarını belirtmişlerdir. Yine başka bir soruda %89 oranındaki 311 öğrenci tarihi romanlar Tarih ders konularını anlamamda yardımcı oluyor ifadesinde bulunmuştur. Anket sonuçları katılımcı öğretmenlerin %95 oranındaki 58 kişinin tarihi romanların tarihi olayların gerçekliğine olumlu katkı sağladığına inandıklarını göstermektedir. Ayrıca ankete katılan katılımcı öğrencilerden %94 oranında 329 kişinin tarihi romanların konularının gerçek zamana dayalı olaylardan alındığı görüşüne inandıkları ve %95 oranında 333 öğrencinin tarihi romanlardaki olayların gerçek mekânlarda meydana geldiğini düşündükleri görüşü tespit edilmiştir. Tarihi romanların kültürel değerlerin korunmasında yardımcı olup olmaması hakkında %97 oranında 59 öğretmenin yardımcı olduğuna dair görüş belirttiği görülmüştür. Aynı zamanda öğretmenlerden %95 oranında 58 kişinin de tarihi romanların uygarlık tarihinin korunmasına yardımcı olduğu yönünde görüşleri bulunmaktadır. Katılımcı öğretmenlerin %98'lik gibi büyük bir oranına tekabül eden 60 kişinin tarihi romanların toplumsal hafızanın yeni nesillere aktarılması konusunda yardımcı olduğu görüşünde bulunduğu anket sonuçlarında görülmektedir. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde tarihi romanların gerçekliği yansıttığı ortaya çıkmıştır. Tarihi romanlar öğrencilerin mekân ve zaman algısını geliştirmekte ve tarih dersi müfredat konularını daha kalıcı olarak öğrenmelerine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study reveals the reality of perceptions of historical novels, which are used as teaching materials in history lessons and contain the aim of contributing to those who benefit from education, based on the views and beliefs of teachers and students. Descriptive survey model was used in the research. First, the study started with a detailed literature survey.Then, questionnaires were tried as data collection tool. The prepared questionnaires were administered by 61 teachers and 350 students working under the Ministry of National Education in Konya in the 2022-2023 academic year. Students consist of 9th, 10th, 11th and 12th grade students. According to the data obtained as a result of the research, historical novels concretize the history lesson and increase the student interest in the lesson. In the study, it was determined that 60 people, 98% of whom participated in the historical survey, were observed to have an effective contribution to the learning efficiency in the lessons of the novels, and 304 people, 87% of the participating children, stated that historical novels did not increase the benefit from the History course. In addition, 242 students (69%) stated that while reading historical novels, they immediately researched and aimed at the characteristics of that period.In yet another question, 89% of 311 students stated that historical novels help me understand the subjects of the History course. Evaluating the results of the survey, it shows that 58 people (95%) believe that the existence of historical novels contributes positively to the reality. It was determined that 94% of the children who participated in the history, 329 people believed in the opinions taken from the real-time events of the subjects of the novels, and 333 of the 95% of the historical roman structures appeared in real places. They found that 97% of the teachers saw what they knew as helpful in preserving the cultural values of historical novels and their negligence. At the same time, there is a 95% opinion from the 58 teacher that historical novels help to preserve civilization. It is seen in the results of the survey that 98% of the participants(60 people) think that historical novels helps transfering the social memory to the new generations. When the obtained data are evaluated It has been revealed that historical novels reflect reality. Historical novels improve students' perception of space and time and help them learn history lesson curriculum topics more permanently.