Mimari strüktürlerde canlıların sistemlerinin ve deneyimlerinin yansıma biçimlerinin irdelenmesi
Examination of the reflections of the systems and experiences of living beings in architectural structures
- Tez No: 795263
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATEŞ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Doğa kendi içerisinde büyüyen, değişen, olgunlaşan, dönüştüren ve yok eden yapısıyla kendi sistemini mükemmel bir şekilde işleten en iyi öğreticidir. Bu kapsamda insanoğlu yaşamını idame ettirebilmek amacıyla tarihsel süreçte her zaman doğanın öğretilerine başvurmuş ve yaşamına uyarlamıştır. İlerleyen süreçte nüfusun kalabalık olması ve endüstrinin insan hayatına girmesiyle insanın yaşamı değişime uğramış ve zamanla dünyayı tüketim hızı artmıştır. Günümüze yaklaştığımızda ise tüketim ivme kazanmış ve dünya oldukça hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Yakın geçmişte irdelenmeye başlanan dünyada kaynakların yok olması konusu ise yeni kavramlar ve çözüm yollarının bulunması için adım atılmasına öncülük etmektedir. Henüz çok yeni bir kavram olan biyomimikri de bu dönem içerisinde yer tutan popüler çözüm odaklı kavramlardandır. Doğadan referans alınarak doğanın davranış ve biçimlerini taklit eden yapı tasarımı günümüze doğru artmakta ve çalışmalar günümüzde oldukça karmaşıklaşmaktadır. Bu kapsamda seçilen örnek yapılar biyomimetik benzetim, yaklaşım, dönem, biyomimikri düzeyi ve strüktürel özellikler açısından tablolaştırılarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nature is the best teacher that operates its system perfectly with its structure that grows, changes, matures, transforms and destroys within itself. In this context, human beings have always applied to the teachings of nature in the historical process and adapted them to their lives in order to survive. In the following process, with the crowded population and the introduction of industry into human life, human life has changed and the speed of consumption has increased over time. As we approach today, consumption has gained momentum and the world has entered a period of rapid change. The issue of the extinction of resources in the world, which has started to be examined in the recent past, leads to steps to be taken to find new concepts and solutions. Biomimicry, which is still a very new concept, is one of the popular solution-oriented concepts in this period. Building design, which imitates the behavior and forms of nature by taking nature as a reference, is increasing towards the present day and the studies are getting quite complex today. In this context, selected sample structures were evaluated in terms of biomimetic simulation, approach, period, biomimicry level and structural features.