Covid-19 hastalarında serum asprosin ile pankreatik hormon arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between serum asprosin and pancreatic hormone in Covid-19 patients
- Tez No: 795278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFKİ ADEM, PROF. DR. RAFAH RAZOOQ HAMEED AL-SAMARRAI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bakuba Ģehrinde tam bir takvim yılı boyunca Covid-19 bulaĢan kiĢi sayısı yaygınlık oranı %8,31 olup, erkeklerde yaygınlık oranı kadınlardan daha yüksek olup, yaĢ grubu için yaygınlık oranı (20) -35) mevsimlere göre yaygınlık oranının sonbahar mevsiminde diğer mevsimlere göre daha yüksek olduğu, ancak ay bazında en yüksek oranın Eylül ayında olduğu tespit edildiğinden diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuĢtur. Mevcut çalıĢmanın sonuçları Ģunu göstermektedir: - Sağlıklı grupla karĢılaĢtırıldığında G1, G2 ve G3 gruplarının kan serumunda glikoz seviyesi önemli ölçüde artarken (P≤0,05), G2 gruplarında HbA1C önemli ölçüde artmıĢtır (P≤0,05). G3, G1 ve C gruplarına kıyasla. TAC, GSH ve metaloendopeptaz seviyeleri, grup G2 ve G1'in serumunda, grup G3 ve C'ye kıyasla önemli ölçüde azaldı (P≤0,05). GSH, G1 ve C arasında anlamlı bir fark yoktu. Metalloendopeptaz aktivitesi, C ve G2 ile karĢılaĢtırıldığında G1 grubunun serumunda önemli ölçüde (P≤0,05) arttı.
Özet (Çeviri)
The prevalence rate of the number of people infected with Covid-19 in the city of Baquba during a full calendar year was 8.31%, and that the prevalence rate in males was higher than in females, and the prevalence rate for the age group (20-35) was higher than the rest of the groups, as it was found that Its prevalence rate according to the season was higher in the fall season compared to the rest of the seasons, but in terms of months, the highest rate was in September compared to the rest of the months. The results of the current study indicate that: - The glucose level increased significantly (P≤0.05) in the blood serum of groups G1, G2, and G3 compared to the healthy group, while HbA1C increased significantly (P≤0.05) in groups G2, G3 compared to groups G1, and C. The levels of TAC, GSH, and metalloendopeptase decreased significantly (P≤0.05) in the serum of group G2 and G1 compared to group G3 and C, with no significant difference between G1 and C for GSH. Otherwise, the metalloendopeptase activity was significantly (P≤0.05) increased in the serum of group G1 compared to C and G2.