Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesi kapsamında vergi anlaşmalarının yorumlanması
Interpretation of tax treaties according to the Vienna Convention on Law of Treaties
  1. Tez No: 795343
  2. Yazar: MUHAMMED ATAHAN ADEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Globalleşen Dünyada, sermaye ve kişilerin serbestçe dolaşımı, uluslararası vergilendirmenin önemini oldukça arttırmıştır. Bu durum gelir unsurlarının birden çok ülke tarafından vergilendirilmesine sebep olarak çifte vergilendirmeye yol açmıştır. Devletler, çifte vergilendirilmenin önüne geçmek için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları imzalamaktadır. Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının hukuka uygun şekilde uygulanabilmesi için öncelikle yorumlanması gerekmektedir. Bu noktada Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesi devreye girmektedir. Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesi, devletler arasında imzalanan yazılı anlaşmalara uygulanmaktadır. Bu yüzden, Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesinde bulunan yorum kuralları Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarına da uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the free movements of capital and persons, has increased the importance of international taxation substantially. İnternational taxation, usually, brings about the issue of double taxation. States, in order to prevent double taxation of income items, sign Double Taxation Avoidance Treaties. Double Taxation Avoidance Treaties must be interpreted correctly for applying the treaties properly. İn this respect, Vienna Convention on Law of Treaties plays very crucial role. The Vienna Convention on Law of Treaties applies to written agreements between states.Consequently, the interpretation rules within The Vienna Convention on Law of Treaties apply to Double Taxation Avoidance Treaties as well.