Investigating the effect of reduction temperature and ionic liquid deposition on gas separation performance of ionic liquid/reduced graphene aerogel composites
- Tez No: 795342
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER UZUN, PROF. DR. SEDA KESKİN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Petrol ve kimya endüstrilerindeki gelişmelerle birlikte gaz ayrıştırma problemleri daha da önem kazandı. Bu gaz ayrıştırma gereksinimlerini gidermek için geliştirilen yöntemler arasından gaz yakalama bazlı gaz ayrıştırma yönteminin sentez aşamasındaki uygun maliyetli yaklaşımı ve yüksek ayırma performansıyla yüksek bir potansiyeli vardır. Karbon-bazlı ve Metal Organik Kafesli (MOF) maddeler erişilebilirlikleri, kimyasal özelliklerinin ayarlanabilir olması ve porlu yapılarından dolayı en çok üzerinde çalışılan gaz emici maddelerdendir. Var olan gaz emici maddelerin gaz ayrıştırma performanslarını iyileştirmek için birçok yöntem denenmektedir. Son yıllarda literatürde raporlanan çalışmalara bağlı olarak İyonik Sıvıların (İS) porlu yapıdaki gaz emici maddelere katılması var olan maddelerin gaz ayrışma performanslarını geliştirmek için en etkili yöntemlerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezin içeriği literatürdeki çalışmalardan ilham alınarak İS yüklü karbon-bazlı indirgenmiş grafen aerojeller (rGA) ve İS kaplı MOF kompozitlerinin çeşitli gaz ayrıştırma problemlerindeki performanslarını araştırmaya adanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancements in oil and chemical industries, efficient methods to mitigate the separation problems became increasingly important. Sorption-based gas separation is one of the promising methods that aims to tackle the separation necessities with cost-efficient synthesis steps and high gas selectivities. Carbon-based materials are one of the most preferred sorbents due to their availability and tunability, and metal-organic frameworks (MOFs) are one of the most heavily researched sorbents due to their easily designable nature and exceptional capability to sorb gases with highly porous structure. To enhance the gas separation capability of existing sorbents, many functionalization techniques are being investigated. The incorporation of ionic liquids (ILs) into porous hosts has proved to be an influential functionalization method to tune the sorption-based gas separation performance of porous materials with many reports illustrating the effect of IL deposition in porous composites in the last decade. Inspired by these studies, this thesis is dedicated to investigating the gas separation performance of IL-loaded reduced graphene aerogels (rGAs) and an IL-coated MOF composite.