Kolemanit yapısının borik asit üretim süreçlerine ve nihai ürün özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of colemanite structure on boric acid production process and end product properties
- Tez No: 795356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ALBAYRAK ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünya bor rezervinin yaklaşık % 40'ını oluşturan Espey-Hisarcık bölgesindeki maden ocaklarından çıkarılan kolemanit (Ca2B6O11.5H2O) cevheri, Kütahya'nın Emet ilçesinde işlenerek borik asit üretimi gerçekleştirilmektedir. Borik asit üretiminde mevcut sistemde, tesislere verilen kolemanitin ocak çıkış noktasının bir önemi bulunmamakta, proses standart bir şekilde sürdürülmektedir. Bu çalışmada, borik asit hammaddesi olan kolemanitin yapısının farklılaşmasının üretim süreci ve üretilen borik asitin özellikleri üzerine etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, farklı zamanlarda Espey ve Hisarcık ocaklarından alınan üçer numuneden laboratuvar ortamında borik asit üretilmiş, süreçte ve sonrasında farklılık gösteren analiz değerleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Kolemanitin tane boyutu, XRF, TG/DTA analizleri yapılmış; reaksiyonlar sonucu oluşan borik asitin nem, tane boyutu, H2SO4, B2O3 ve SO42- içeriği enstrümental analizler ile belirlenmiştir. Çalışma sonucunda kolemanitten borik asit üretiminde verimi etkileyen en önemli faktörün kolemanitin B2O3 içeriği olduğu tespit edilmiştir. Borik asitteki sülfatın kristallenme işleminden sonra iyi yıkama ile maden yapısı fark etmeksizin giderilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The colemanite ore (Ca2B6O11.5H2O), which constitutes approximately 40 % of the world's boron reserves, is extracted from the mines in the Espey-Hisarcık region and processed in the Emet district of Kütahya to produce boric acid. In the current system of boric acid production, the quarry exit point of the colemanite fed to the facilities is not taken into account, and the process is carried out in a standard way. In this study, it is aimed to reveal the effect of the differentiation of the structure of colemanite, which is the raw material of boric acid, on the production process and the properties of the produced boric acid. For this purpose, boric acid was produced in laboratory from three samples taken from Espey and Hisarcık quarries at different times, and analysis values that differed during and after the process were tried to be determined. Grain size, TG/DTA and XRF analyzes were made in colemanite; moisture, grain size, H2SO4, B2O3 and SO42- content of boric acid formed as a result of the reactions were determined by instrumental analysis. As a result of the study, it was determined that the most important factor affecting the yield in boric acid production from colemanite was the B2O3 content of the colemanite. It has been concluded that the sulphate in boric acid can be removed with good washing after crystallization, regardless of the mineral structure.