Intersection between ethnicity and marital status in the usage of public space: The case of high educated Armenian women in Istanbul
Etno-dini kimlik ve medeni durumun kamusal alan kullanımındaki kesişimi: İstanbul'daki yüksek eğitimli Ermeni kadınlar örneği
- Tez No: 795358
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma, etno-dini kimlik, medeni durum ve eğitim seviyesiyle mekanın karşılıklı ilişkisini odağına almaktadır. Çalışmanın amacı, yüksek eğitimli bekar Ermeni kadınların İstanbul'un kamusal mekanlarıyla kurdukları ilişkileri anlamaktır. Çalışmanın kapsamında görünürlük, hareketlilik ve erişim, kamusal alan kullanımı bağlamında incelenecek üç eksen olarak belirlenmiştir. Feminist metodolojiyi benimseyen bu araştırma, kadınların anlatılarını odağına alarak onların gündelik hayatlarındaki duygu ve deneyimlerini katman katman incelemiştir. Bu araştırmayla, üniversite ve üzeri eğitim seviyesine sahip on beş katılımcıyla yaptığım yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanarak, İstanbul'daki mekansal duygulanımlarında etno-dini kimlikleri ve toplumsal cinsiyet kimlikleri arasındaki kesişimsel deneyimleri ortaya çıkarmaya çabaladım. İstanbul'un yer ve mekanlarında korku, kaygı, güvenlik, tedirginlik gibi duyguların yanında, rahatlık, özgürlük, aidiyet gibi duyguları analize dahil ettiğim bu çalışmada, kadınların kamusal alanda şiddet ve ayrımcılıkla baş etme taktik ve stratejilerine odaklandım. Buradan hareketle, bekar Ermeni kadınların failliğini ortaya koyarak onların toplumsal aktör konumlarını vurgulamayı hedefledim. Bekar Ermeni kadınlar, kamusal alanda şiddet korkusunu çok katmanlı bir şekilde deneyimlemektedirler. Kamusal alanda maruz kalabilecekleri cinsel şiddet korkusu, Ermeni kimlikleri açığa çıktığı takdirde katlanarak artan bir hale gelmektedir. Her şeye rağmen, sokaklardan vazgeçmeyen kadınlar, varlıklarını direterek bir şekilde kamusal alanları dönüştürebilmektedirler. Bu noktada eğitimli olma durumunun, kentin kimi güvenli alanlarına erişebilme imkanı sağladığı ve bu alanlarda bulunabilme halini pekiştirdiği ortaya konmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, korku ve cesaret tarafından şekillendirilen mekandaki patriyarkal ilişkileri ortaya çıkararak kamusal alanın cinsiyetli yapısına olan meydan okumayı görünür kılmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relationship between ethno-religious identity, marital status, education level, and the use of public space. It aims to understand the relationships highly educated single Armenian women in İstanbul have with the city's public spaces. Visibility, mobility, and access will be examined as three axes in the context of the use of public space. Making use of feminist methodology, this research examines the emotions and experiences of women in their everyday lives, focusing on their narratives. Through semi-structured, in-depth interviews with fifteen participants with university-level education and above, the study seeks to uncover their intersectional experiences between ethno-religious and gender identities in their spatial emotions in İstanbul. Fear, anxiety, safety, as well as comfort, freedom, belonging are analyzed in women's public space experiences, focusing on their tactics and strategies for coping violence and discrimination. Henceforth, the study aims to highlight the agency of single Armenian women. Single Armenian women experience the fear of violence in public space in a multifaceted way. Their Armenian identity compounds the fear of sexual violence in public spaces. Nonetheless, women who persistently use public spaces are able to transform these spaces by asserting their presence. Education level is shown to ensure access to certain safe spaces in the city. As a result, this study aims to make visible the challenge to the gendered structure of public space by revealing the patriarchal relationships that shape space through fear and courage.