Kedi tırmığı hastalığı tanısıyla izlenen çocuk hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric patients followed up with the diagnosis of cat scratch disease
- Tez No: 795363
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN HATİPOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bartonella henselae, kedi tırmığı hastalığı etkenidir. Genellikle çocukları etkiler. Klinik spektrumu oldukça geniştir; en yaygın klinik tablo lenfadenopatidir. Bu çalışmada kedi tırmığı hastalığı tanısı almış hastaların, epidemiyolojik özellikleri, tanısal incelemeleri, tedavi süreçlerinin izlenilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 0-18 yaş aralığında kedi tırmığı hastalığı tanısı almış vakalarda başvuru şikayetleri; başvuru anında alınan tetkik sonuçları, tanı alma sürecine kadar yapılan tetkikler ve uygulanan tedaviler; hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri kayıt altına alındı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda hastaların ysş ortalaması 9.52 olarak tespit edildi ve %97.62'sinde lenfadenopati (LAP) mevcuttu. Kedi tırmığı hastalığı (KTH) hastalarında ortalama LDH değerinin kız çocuklarda, ortalama CRP düzeyinin, biyopsi alınanlarda ve PCR testi pozitif olanlarda daha yüksek olduğu görüldü. Hastaların %92.86'sına antibiyotik tedavisi verildiği tespit edildi. Sonuç: Literatürde biyokimyasal parametrelerin KTH tanı ve tedavisi için kullanılmasının katkısı olmadığı bildirilse de çalışmamızda CRP ve LDH yüksekliği tespit edildi. Bu parametrelerin değerlendirildiği daha geniş popülasyonlarda çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Bartonella henselae is the etiologic agent of cat scratch disease. It usually affects children. The clinical spectrum is quite broad; the most common clinical presentation is lymphadenopathy. The aim of this study was to follow the epidemiologic characteristics, diagnostic investigations and treatment processes of patients diagnosed with cat scratch disease. Materials and Methods: In cases diagnosed with cat scratch disease between the ages of 0-18 years, complaints at presentation, test results obtained at the time of presentation, tests and treatments performed until diagnosis, and demographic characteristics of the patients such as age and gender were recorded. All data obtained were evaluated statistically. Results: In our study, patients had a mean age of 9.52 years and 97.62% had LAP. It was observed that the mean LDH value was higher in patients with Cat-scratch disease (CSD), the mean CRP level was higher in women, and the CRP level was higher in those who had biopsies and positive PCR tests. Antibiotic treatment was given to 92.86% of the patients. Conclusion: Although it has been reported in the literature that biochemical parameters do not contribute to the diagnosis and treatment of CTD, elevated CRP and LDH were found in our study. Multicenter prospective studies evaluating these parameters are needed.