Evli bireylerde problem çözme becerileri, kaygı düzeyleri ve evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between problem solving skills, anxiety levels and marital satisfaction in married individuals
- Tez No: 795392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Family Planning, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin problem çözme becerileri, kaygı düzeyleri ve evlilik doyumları ve bunlar arasında ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem olarak ilişkisel ve betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ili Başakşehir ilçesinde yaşamını sürdürmekte olan 218 evli birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ), Problem Çözme Envanteri (PÇE) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuca göre, problem çözme envanteri ile beck anksiyete ölçeği arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre, beck anksiyete ile evlilik yaşamı arasında negatif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Evlilik yaşamı ile subjektif kaygı ve somatik semptom arasında ise negatif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Problem çözme becerileri zayıfladıkça ve kaygı düzeyi yükseldikçe evlilik doyumunun azaldığı araştırmamızın bir başka sonucudur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between problem-solving skills, anxiety levels, and marital satisfaction in a sample of married individuals. We employed descriptive and correlational analysis. The sample of the study, on the other hand, consists of 218 individuals working in two companies operating in the Başakşehir district of Istanbul, selected using the simple random sampling method by calculating the 95% confidence interval from the study population with a 5% margin of error. Sociodemographic information form, Beck Anxiety Inventory (BAI), Marital Life Inventory (EYS), Problem Solving Inventory (PSI) were used as data collection tools. According to the results obtained in the study, a positive, weak and significant relationship was found between the problem solving inventory and the beck anxiety scale. According to another result of the study, a negative, weak and significant relationship was found between beck anxiety and marital life. A negative, weak and significant relationship was found between marital life and subjective anxiety and somatic symptoms. Another result of our research is that marital satisfaction decreases as problem solving skills weaken and anxiety level rises. All these findings were discussed in line with the literature.