Evli kadınlarda evlilik ve yaşam doyumu ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage and life satisfaction and child-rareing attitudes in married women
- Tez No: 795404
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı evli kadınlarda evlilik ve yaşam doyumu ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Söz konusu ilişkinin incelenmesi amacıyla nicel desenli yöntemlerden biri olan tarama modeline başvurulmuştur. Çalışmada tarama modeli doğrultusunda, değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konması noktasında veri toplama tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Anket içerisinde katılımcıların evlilik doyumlarının incelenmesi için Evlilik Doyum Ölçeği; yaşam doyum düzeylerinin ortaya konması için Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeği ve son olarak çocuk yetiştirme tutumlarının ortaya konması için Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği kullanılmıştır. Anket uygulaması sonucunda, Yetişkin Yaşam Doyum Ölçek toplam puanı ile Evlilik Doyum Ölçeği ve Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada evli kadınların kişisel özelliklerinden yaş ve evlilik yılı ile Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği tıplam puanı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, evlilik yaşı ile negatif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş ile Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, evli kadınların çalışma durumları ile Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeği toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu, Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği ve Evlilik Doyumu Ölçeği toplam puanı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between marriage and life satisfaction and child-rearing attitudes in married women. In order to examine the relationship in question, the scanning model, which is one of the quantitative patterned methods, was used. In the study, in line with the survey model, the survey method, one of the data collection techniques, was used to reveal the relationship between the variables. Marriage Satisfaction Scale to examine the marital satisfaction of the participants in the survey; Adult Life Satisfaction Scale was used to reveal life satisfaction levels and finally Parent Child Rearing Attitudes Scale was used to reveal child rearing attitudes. As a result of the survey, it was concluded that there was a positive and significant relationship between the Adult Life Satisfaction Scale total score and the Marriage Satisfaction Scale and Parent Child Raising Attitude Scale total score. In the study, it was concluded that there was no significant relationship between the personal characteristics of married women, age and year of marriage, and the full score of the Adult Satisfaction with Life Scale, but there was a negative relationship with the age of marriage. It has been concluded that there is a negative significant relationship between age and the total score of the Parent Childrearing Attitude Scale. Finally, it was concluded that there was a significant difference between the working status of married women and their Adult Life Satisfaction Scale total scores, and there was no significant difference between the Parent Child Raising Attitude Scale and Marriage Satisfaction Scale total scores.