Additive manufacturing of chiral/anti-chiral structures and their characterizations
Kiral/antikiral yapıların eklemeli imalat üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 795438
  2. Yazar: CEVHER YUSUF İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında negatif Poisson oranı davranışı gösteren tri-chiral ve anti-tri-chiral kafes geometrileri eklemeli imalat ile üretildi ve yapıların malzeme karakterizasyonu tanımlandı. Ögzetik yapıların birim hücreleri çeşitli geometrik ölçülerle oluşturularak çekme ve basma numuneleri tasarlandı. Tasarlanan numuneler PLA filament ile 3D yazıcıda üretildi ve mekanik testler uygulandı. Yapıların stres-gerinim eğrileri elde edildi ve kütle normalleştirilmiş dayanımları hesaplandı. Elde edilen deneysel sonuçlar geometrik açıdan ve hücre oryantasyonu açısından kıyaslandı. Bu çalışmada kullanılan PLA'nın sonlu elemanlar malzeme modeli Johnson-Cook malzeme modeli ile oluşturuldu ve doğrulandı. Seçilen chiral ve anti-chiral yapıların sonlu elemanlar modeli kuruldu. Optistruct ve Radioss çözücüleri çalıştırılarak iki farklı çözüm algoritmasıyla sonlu elemanlar analizi koşturuldu. Sonlu elemanlar çözüm algoritmalarının hata oranı hesaplandı ve sonuçlar kıyaslandı. Hesaplamalı gerilim-gerinim eğrileri oluşturuldu ve deneysel olanlarla kıyaslandı. Eğriler incelendiğinde chiral ve anti-chiral yapıların malzeme davranışlarının hesaplamalı model ve deneylsel sonuçlar için farklı olduğu gözlemlendi. Bunlara ek olarak XRD, SEM, FTIR, TGA ve DSC gibi yapısal karakterizasyon testleri numunelere uygulandı ve sonuçlar değerlendirildi. Son olarak deneysel verilerle çoklu regresyon analizi uygulandı. Sonuç olarak görüldü ki ligament uzunluğunun ve kalınlığın dayanım üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Ayrıca genel olarak chiral yapılar anti-chiral yapılardan daha iyi mekanik özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, tri-chiral and anti-tri-chiral lattice geometries with negative Poisson's ratio behavior were fabricated with additive manufacturing, and the material characterizations of the structures were defined. Tensile and compression specimens were designed by forming the unit cells of auxetic structures with various geometric dimensions. Designed samples were manufactured by a 3D printer with PLA filament and subjected to mechanical tests. Stress-strain curves of the structures were obtained and the mass-normalized strengths were calculated. Obtained experimental results were compared with each other in terms of geometric dimensions and cell orientation. The material model of the PLA used in this study was created in the finite element model according to the Johnson-Cook material model and verified. Finite element models of the selected chiral and anti-chiral structures were constructed. Two different solution algorithms were preferred for the finite element analysis and Optistruct and Radioss solvers were employed. The error rates of the finite element solution algorithms were calculated and the results were compared. Computational stress-strain curves were constructed and compared with experimental ones. When the curves were examined, it was observed that the material behaviors of the chiral and anti-chiral structures were different for the computational model and experimental results. In addition, structural characterization tests such as XRD, SEM, FTIR, TGA, and DSC were applied to the samples, and the results were evaluated. Finally, multiple regression analysis was applied with experimental data. As a result, it was seen that ligament length and thickness have a significant effect on strength. Also, in general, chiral structures have better mechanical properties than anti-chiral structures.