Türkiye'de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasi partilerin Z kuşağına yönelik iletişim stratejileri: Twitter üzerinden bir söylem analizi
Political parties' communication strategies towards Generation Z before the 2023 Presidential election in Turkey: A discourse analysis on Twitter
- Tez No: 795454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez oy kullanacak Z kuşağı genel seçmen kitlesinin %16'sını oluşturmaktadır. Z kuşağı seçmenleri 2023 genel seçimleri için kritik öneme sahip olması nedeniyle partilerin siyasal iletişim stratejilerinde önemli bir konuma gelmiştir. Bu doğrultuda siyasal partiler tarafından Z kuşağı için gerçekleştirilen iletişim çalışmalarında dünyadaki örneklerine paralel olarak sosyal medya platformları öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda mevcut iktidarın ve muhalefetin diğer kuşaklardan farklı davranışlar gösteren Z kuşağına ulaşabilmek amacıyla siyasal iletişim stratejilerini ve dolayısıyla söylemlerini yeniden inşa edip etmedikleri, ettiler ise bunu ne şekilde söylemlerine yansıttıklarını anlamlandırmak sonraki çalışmalar için de önem taşımaktadır. Türkiye siyasetinde geçmişten bugüne gençlere yönelik iletişim çalışmalarına rastlanmaması ve siyasete gençlerin dahil edilmesiyle ilgili yaşanan zorluklar ve politik yaklaşımlar araştırmaya konu olan sorunun varlığını ortaya koymaktadır. Sosyal adaletsizlik, eşitsizlik, ekonomik değişim ve çevresel gelişmelere karşı duyarlı olduğu öne sürülen ve genel seçmen kitlesinin %16'sını oluşturan bu kuşağa ulaşmak 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önem taşımaktadır. Bu anlamda partilerin iletişim stratejilerinde gençlere yönelik söylemler gerek seçim özelinde gerekse Türkiye siyaseti açısından önem taşımaktadır. Bu tezde, Cumhur ittifakı partileri olan Adalet ve Kalkınma partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile Millet ittifakı olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti, parti ve partililerin gençlerin aktif olduğu Twitter üzerinden gençlere yönelik olarak yaptıkları paylaşımlar Van Dijk'in söylem analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş, paylaşımlar tek tek kodlanarak kategori ve alt kategorilere ayrılmış tematik olarak analiz edilerek yorumlanmıştır. Analiz edilen söylemler, Thompson'ın ideolojinin işleyiş kipleri ile ilişkilendirilerek ideolojik inşa stratejileri ortaya konulmuştur. Gençlik şöleni, gençlik etkinliklerinin yoğun olduğu tarihler olan 20 Nisan-25 Mayıs 2022 toplamda 23.995 adet parti başına düşen tweet sayısına göre oranlanarak toplamda 3.014 adet paylaşım analiz edilmiştir. Elde edilen en önemli bulgu gerek iktidar gerek muhalefet partilerinin gençlerle kendi siyasal ideolojileri doğrultusunda iletişim kurmaları, zaman zaman parti hedefleri ile gençlerin gelecek hedeflerinin ortak gösterilme eğiliminde olmaları gençlere karşı hegemonik bir inşanın işareti olarak değerlendirilebilir. Gençlerin sorunları özellikle muhalefet partileri tarafından dile getirilse de iktidar partileri ile benzer şekilde çözüm odaklı olmaktan uzak ancak anlaşıldıklarını telkin eden söylemler ile hareket ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Accounting for 16% of the general electorate, Generation Z is to vote for the first time in the 2023 presidential elections. Due to the Generation Z voters upholding critical importance in the 2023 general elections, they also hold an important position in the political communication strategies of the parties. Parallel to examples across the world, social media platforms are highlighted within the communication studies carried out by political parties in relation to Generation Z. In this line of thinking, it is additionally important to evaluate whether the current government and the opposition have reconstructed their political communication strategies, and thus, their discourses, in an effort to reach Generation Z, which behaves differently from other generations, and if so, how they have reflected this in their discourse, for the sake of future studies. Within The lack of youth-oriented communication activities in Turkish politics from the past to the present and the difficulties and political approaches regarding the inclusion of young people in politics reveal the existence of the problem that is the subject of the research. Reaching this generation, which is claimed to be sensitive to social injustice, inequality, economic change and environmental developments and which constitutes 16% of the general electorate, is important in the 2023 presidential elections. This thesis focuses on Twitter where younger generations are active, the party posts of the Republic alliance parties; Justice and Development Party (AKP) and the Nationalist Movement Party (MHP), and the national alliance parties; Republican People's Party (CHP) and the IYI Party, which were addressed to the younger generation, were analyzed utilizing Van Dijk's Discourse Analysis method, while the obtained themes were analyzed and interpreted via sub-categories and frequencies. In association with Thompson's modes of operation of ideology, the ideological construction strategies are put forward of the analyzed discourses. During the Youth fete between the dates of 20 April - 25 May 2022, in which youth activities are plentiful, a total of 3,014 posts were analyzed in proportion to the total of 23,995 tweets per party that was observed. The most significant finding obtained is that both the ruling and opposition parties communicate with the youth in line with their own political ideologies, and the tendency to display a common goal between both the party's goals and the future goals of the youth from time to time, can be considered as a sign of a hegemonic construction against the youth. While the problems of the youth are especially expressed by the opposition parties, it was observed that similar to that of the ruling parties, their discourses are far from solution-oriented, instead, suggesting that they are understood.