A novel approach in archaeological predictive modelling: Case study from western Türkiye hellenistic settlements
Arkeolojik öngörü modellemesinde yeni bir yaklaşim: Bati Türkiye helenistik dönem yerleşimleri üzerine örnek bir çalişma
  1. Tez No: 795455
  2. Yazar: MELEK ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIL KALAYLIOĞLU AKYILDIZ, DOÇ. DR. ELİF KOPARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Arkeolojik öngörü modelleri (AÖM), 1980'lerden beri bilinmeyen arkeolojik alanların yerini belirlemek için geliştirilmektedir. Ancak, AÖM'lerin geliştirilmesinde kilit unsurlar olan arkeolojik veriler, tahmin değişkenleri, istatistiksel analiz ve ortaya çıkan modelin test edilmesi hala eleştirilmektedir. Bu çalışma, batı Türkiye'deki Hellenistik Dönem polis yerleşimlerine odaklanan bir vaka çalışması aracılığıyla her bir eleştiriyi ele almayı amaçlamaktadır. Analize yüksek kaliteli arkeolojik veriler ve tahmin için ilgili değişkenler kabul edilmiştir. Rakım, engebelilik, eğim, bakı, tarım arazisi, suya erişim ve şehir surlarında kullanılan kaya türleri olası değişkenler olarak değerlendirildi. Engebelilik, eğim, bakı ve tarım arazisi değişkenlerinin yerleşim yeri tahminine önemli katkıları olduğu tespit edildi. Ek olarak, çalışmada, AÖM'lerde yol ağı için yeni bir kullanım yöntemi ortaya kondu. Önceki çalışmalardan farklı olarak, bu çalışma, arkeolojik yerleşimlerin poligonal temsiline izin veren, bu alanın topoğrafik özelliklerini değerlendiren istatistiksel bir yöntem geliştirdi. Her adımda, önerilen istatistiksel yaklaşım, tekrarlanabilirliği ve örneklem büyüklüğüne duyarlılığı açısından test edildi. Sonunda, değişkenler performanslarına, tekrarlanabilirliklerine ve hassasiyetlerine göre seçildi ve bunlar birleştirilerek nihai bir tahmin haritası elde edildi.
Özet (Çeviri)
The archaeological predictive models (APMs) have been developed since 1980s to locate unknown archaeological sites. However, the major elements for the development of APMs are still criticized: the archaeological input data, the variables used in prediction, the statistical analysis and the testing of resulting model. This study aims to address each of these criticisms through a case study focused on the poleis of the Hellenistic period in western Türkiye. A high quality of archaeological data and relevant variables for prediction are accepted into the analysis. Elevation, ruggedness, slope, aspect, arable land, access to water and rock types used in the city walls were assessed as possible predictive variables. The study found that variables such as ruggedness, slope, aspect, and arable land were highly predictive. Additionally, the study introduced a new way of use for the road network as a socio-cultural variable, along with APMs. Unlike previous studies, this study developed a statistical method that allows for polygonal representation of archaeological settlements while deriving landscape characteristics of the site. At each step, the suggested statistical approaches were tested for their repeatability and sensitivity to the sample size. The resulting variables were selected based on their performance, repeatability, and sensitivity to proceed the unification of them as a final predictive map.