Ahmet Mithat Efendi'nin romanlarında 'Anlatıcı'nın konumu ve işlevi
The role and position of the narrator in Ahmet Mithat Efendi's novels
- Tez No: 795496
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
'Anlatıcı', kurmaca bir metinde karşılaşılan ilk sestir. Roman türünde 'anlatıcı' ve anlatıcının yanı başında yer alan 'kurmaca okur', gerçek yazar ile gerçek okur arasındaki iletişimi sağlayan iki unsurdur. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın“Anlatı ve Anlatıcı Üzerine”başlığını taşıyan birinci bölümünde geçmişten günümüze anlatı ve anlatıcının çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda geçmişten günümüze 'anlatıcı' üzerine yapılan tasnif ve tipolojiler hakkında bilgi verilmiştir.“Tanzimat Dönemi Türk Romanında 'Anlatıcı'nın Konumu ve İşlevi”başlıklı ikinci bölümde ilk Türk romanlarında anlatıcının nasıl konumlandığı ve yüklendiği işlevler ele alınmıştır. Şemsettin Sami, Namık Kemal, Samipaşazâde Sezâi, Nabizâde Nâzım, Recaizâde Mahmud Ekrem, Mehmed Murad'ın romanları ve Hüseyin Rahmi'nin bu dönemde yazılan ilk romanı bu bağlamda incelenmiştir.“Ahmet Mithat Efendi'nin Romanlarında 'Anlatıcı'nın Konumu ve İşlevi”başlıklı üçüncü bölümde ise Ahmet Mithat Efendi'nin Romanları, anlatıcının konumu ve işlevi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A narrator is the first voice in a fictional text. The narrator and the fictional reader standing right beside the narrator in a novel are the two elements that form the communication between the real author and the real reader. This study is composed of three sections in total. The first section, called“About Narration and Narrator”aims to create a framework of narration and narrator from past to present. In this context, typologies and classifications made on 'the narrator' up to now have been studied. In the second section, titled“The Role and Position of the Narrator in Tanzimat Reform Era Turkish Novel”, the questions of how the narrator is positioned and what roles it undertakes in the early Turkish novels are studied. The novels of Şemsettin Sami, Namık Kemal, Samipaşazâde Sezâi, Nabizâde Nâzım, Recaizâde Mahmud Ekrem, and Mehmed Murad, and Hüseyin Rahmi's first novel that he wrote in this period were studied in this sense. In the third section, titled“The Role and Position of the Narrator in Ahmet Mithat Efendi's Novels”, Ahmet Mithat Efendi's novels are analyzed in terms of the role and position of the narrator.