Parkinson hastalığı olan bireylerde skapular disfonksiyonun algısal postüral düzenlemeler ve yürüme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of scapular dysfunction on anticipatory postural adjustments and gait in individuals with parkinson disease
  1. Tez No: 795547
  2. Yazar: GAMZE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA FİL BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Parkinson hastalığı olan bireylerde skapular disfonksiyonun varlığının algısal postüral düzenlemeler ve yürüme üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 60,80±6,55 olan 10 sağlıklı birey, yaş ortalaması 62,36±8,49 olan 11 skapular disfonksiyonu ve Parkinson hastalığı olan birey ve yaş ortalaması 61,11±7,32 olan 9 skapular disfonksiyonu olmayıp Parkinson hastalığı olan birey katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri ve hastalık durumları kaydedildikten sonra skapular disfonksiyon değerlendirmeleri, denge değerlendirmeleri (Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Tandem Duruş Testi, Fonksiyonel Uzanma Testi, Dinamik Yürüme İndeksi ile) ve yürüme hızları (10 Metre Yürüme Testi ile) değerlendirilmiştir. Ardından sağ ve sol adım alma sırasında algısal postüral düzenleme (APD) süresi (inersiyal ölçme ünitesi ile), adım alma ve yürüme sırasında skapula çevresindeki kasların aktivasyonları (yüzeyel elektromiyografi ile) değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda çalışmaya katılan Parkinson hastalarının %55'inde skapular disfonksiyon görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigated the effect of the presence of scapular dysfunction on anticipatory postural adjustments and gait in individuals with Parkinson's disease. Ten healthy individuals whose mean age of 60.80±6.55 years, eleven individuals with Parkinson disease and scapular dysfunction whose mean age of 62.36±8.49 years and nine individuals with Parkinson disease without scapular dysfunction whose mean age of 61.11±7.32 years were included. After the demographic information and disease status of the participants were recorded, scapular dysfunction assessments, balance assessments (with Timed Up and Go Test, Tandem Stance Test, Functional Reach Test, Dynamic Gait Index) and walking speed (with 10-Meter Walk Test) were evaluated. Anticipatory postural adjustments (APA) duration (with inertial measurement unit) during right and left stepping and activation of muscles around the scapula (with superficial electromyography) during stepping and gait were assessed. As a result of the study, scapular dysfunction was observed in %55 of Parkinson's patients who participated in the study.