Silahlı çatışmalarda uluslararası insancıl hukukun uygulanması: Eksiklikler ve gerekli reformlar
Application of international humanitarian law in armed conflict: Deficiencies and necessary reforms
- Tez No: 795548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünyanın son yıllarda tanık olduğu ve halen tanık olduğu olaylar, uluslararası insancıl hukuk kurallarının uygulanmasına yönelik denetim mekanizmalarının ve sistemlerinin nasıl etkinleştirileceği ve güçlendirileceği konusuna ilginin artmasına neden olmuştur. Uluslararası insancıl hukukun uygulanmasıyla ilgili temel sorun, kurallarının olmaması değil, sorun, bu kuralların uygulanmasına yönelik mekanizmaların etkinleştirilmesindeki zayıflık ve özellikle Soğuk Savaş sonrası çatışmalar olmak üzere modern çatışmalarda etkili olmasıdır. Cenevre Sözleşmeleri ve Protokolleri, bu hükümlerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için ulusal mekanizmalarla çalışan uluslararası mekanizmalar aracılığıyla uluslararası insancıl hukuk hükümlerinin uygulanmasının izlenmesi için bir yasal sistem sağlamıştır, ancak bunların uygulanmasında önemli eksiklikler ve zayıflıklar bulunmaktadır. Bu araştırmada, uluslararası insancıl hukukun uygulanma mekanizmaları incelenecek, zayıf yönleri vurgulanacak ve modern savaşlarda daha etkin hale getirilmesi için gerekli reformlar araştıracak. Çalışma, sorunları her yönden inceleme ve radikal çözümler sunma fırsatı sağlamak için analitik ve eleştirel bir yaklaşım benimsemektedir. Bu çalışmanın önemi, gerekli reformları uygun bir hukuki perspektiften sunarken, uluslararası insancıl hukuk mekanizmalarının zayıf uygulanmasının nedenlerini araştırır. Özetle, çalışma, mevcut ve gelecekteki çatışmaları azaltmak için etkinliğini artıran yasal çözümler sunarken, mevcut çatışmalardan örnekler vererek uluslararası insancıl hukuk mekanizmalarının zayıf uygulama sorunlarını araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The events that the world has witnessed and still witness in recent years have led to an increased interest in how to activate and strengthen control mechanisms and systems for the implementation of international humanitarian law rules. The main problem with the application of international humanitarian law is not the absence of rules, but the weakness of the mechanisms for enforcing these rules and their effectiveness in modern conflicts, especially post-Cold War conflicts. The Geneva Conventions and Protocols have provided a legal system for monitoring the implementation of provisions of international humanitarian law through international mechanisms working with national mechanisms to ensure the effective implementation of these provisions, but there are significant shortcomings and weaknesses in their implementation. In this research, the mechanisms of implementation of international humanitarian law will be examined, their weaknesses will be highlighted, and the reforms necessary to make them more effective in modern warfare will be explored. The study takes an analytical and critical approach to provide an opportunity to examine problems from all sides and offer radical solutions. The importance of this study explores the reasons for the poor implementation of international humanitarian law mechanisms while presenting the necessary reforms from an appropriate legal perspective. In summary, the study will find the problems of poor enforcement of international humanitarian law mechanisms by giving examples from current conflicts, while providing effective legal solutions to mitigate current and future conflicts.