İskeletsel sınıf II ve sınıf III bireylerde kraniyofasiyal yapının nasal morfoloji ile olan etkileşiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the interaction of craniofacial structure with nasal morphology in skeletal class II and class III individuals
  1. Tez No: 795555
  2. Yazar: AYKUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA İLERİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı burnun morfolojik yapısının kraniyofasiyal yapılarla olan ilişkisini ve alt ve üst çenelerin sagittal yön konumlarıyla beraber malokluzyonun sebeplerine bağlı olarak değerlendirmektir. Çalışmamızın materyalini Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı kliniğine tedavi olma amacıyla başvurmuş, kadınlarda 17 yaşından büyük, erkeklerde 18 yaşından büyük hastalardan alınan 160 lateral sefalometrik film oluşturmaktadır. Elde edilen radyografiler Quick Ceph dijital sefalometrik analiz programı ile çizildikten sonra ANB, SNA ve SNB açılarına göre bireyler 5 gruba ayrılmıştır. Gruplar Bimaksiller Retrüzyona Bağlı Sınıf II, Mandibulaya Bağlı Sınıf II, Maksillaya Bağlı Sınıf II, Mandibulaya Bağlı Sınıf III ve Maksillaya Bağlı Sınıf III şeklinde oluşturulmuştur. Burnun morfolojik özelliklerini değerlerndirmek üzere lateral sefalometrik filmler üzerinde açısal ve lineer ölçümler yapılmış, 29 sert ve yumuşak doku ölçümü ile 19 burun ölçümü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship of the morphological structure of the nose with the craniofacial structures and the sagittal position of the lower and upper jaws together with the causes of malocclusion. The material of our study consists of 160 lateral cephalometric films taken from patients older than 18 years in men, 17 years old in women, who applied to the clinic of the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry of Selcuk University. After the radiographs obtained were drawn with the Quick Ceph digital cephalometric analysis program, individuals were divided into 5 groups according to ANB, SNA and SNB angles. Groups were formed as Class II Due to Bimaxillary Retrusion, Class II Due to Mandible, Class II Due to Maxilla, Class III Due to Mandible and Class III Due to Maxilla. Angular and linear measurements made on lateral cephalometric films to evaluate the morphological features of the nose, 29 hard and soft tissue measurements and 19 nasal measurements were evaluated.