Pisidia Bölgesi Erenler Tepe yerleşmesi
Settlement of Erenler Tepe in Pisidia
  1. Tez No: 795632
  2. Yazar: HİLAL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HÜRMÜZLÜ KORTHOLT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Erenler Tepe Yerleşmesi, Pisidia Bölgesi'nin kuzeybatısında yer almaktadır. Yerleşim teraslama uygulamaları ile yerleşime uygun hale getirilmiştir. Tepenin kuzey kısmından başlayan teras sistemi yapıların bulunduğu tepe noktasına ulaşmaktadır. Yerleşim etrafını çevreleyen sur hattı ve kule yapısının bulunduğu savunma sistemine sahiptir. Pisidia Bölgesi'nde Demir Çağı'nda yerleşimlerin yüksek rakımlı tepeler üzerinde konumlandıkları bilinmektedir. Seleukoslar Dönemi'nde bölgede uygulanan yerleşim politikaları (synoikismos) ile koloni kentleri kurulmaya başlanmıştır. Bölgede güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla kurulan büyük kentlerin territoriumlarında yer alan yerleşmeler iskân edilmeye devam etmiştir. Erenler Tepe, Seleukoslar koloni kentlerinden biri olan Apollonia Antik Kenti sınırları içerisinde konumlanmaktadır. Yerleşme, Apollonia Antik Kenti'ne bağlanan ana ve ara arter yollara hâkim coğrafi bir konuma sahiptir. Coğrafi konumu, yol ve ticaret ağlarının güvenliğini sağlamak amacıyla tahkim edilen kale yerleşimlerinden biri olduğunu göstermektedir. Buluntular, Erken Demir Çağı'ndan itibaren iskân edildiğini ve Hellenistik Dönem boyunca devamlılığını sürdürdüğünü göstermektedir. Yerleşimde Geç Hellenistik Dönem-Erken Roma Imparatorluk Dönemi'nde ele geçen buluntular oldukça azdır ve sonraki dönemlere ait buluntularla karşılaşılmamıştır. Buluntular, Erenler Tepe'de Demir Çağı'nda başlayan yerleşimin Erken Roma İmparatorluk Dönemi'nde son bulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Erenler Tepe Settlement is located in the northwest of the Pisidia. The settlement has been made suitable for settlement with terracing applications. The terrace system starting from the northern part of the hill reaches the peak where the buildings are located. It has a defense system that includes the wall line and tower structure surrounding the settlement. It is known that the settlements in the Pisidia were located on high altitude hills during the Iron Age. Colonial cities began to be established with the settlement policies (synoikismos) implemented in the region during the Seleucid Period. The settlements in the territoriums of the big cities established in order to provide security in the region continued to be settled. Erenler Tepe is located within the borders of the ancient city of Apollonia, one of the Seleucid colony cities. The settlement has a geographical position dominating the main and intermediate arterial roads connecting to the Ancient City of Apollonia. Its geographical location shows that it was one of the fortified castle settlements to ensure the safety of roads and trade networks. The finds show that it was inhabited from the Early Iron Age and continued throughout the Hellenistic Period. The finds recovered from the Late Hellenistic-Early Roman Imperial Period in the settlement are very few and no finds belonging to the later periods have been encountered. The finds show that the settlement at Erenler Tepe, which started in the Iron Age, ended in the Early Roman Imperial Period.