Yalakasar antik yerleşimi
The ancient settlement of Yalakasar
  1. Tez No: 795654
  2. Yazar: MEHMET TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Burdur İli, Ağlasun İlçesi'ne bağlı Gökbel Köyü'nün 1km doğusunda bulunan antik dönem adı bilinmeyen Yalakasar antik yerleşim sahası çalışmanın konusudur. Tez konusu, saygıdeğer hocam Prof. Dr. Fikret Özcan tarafından yürütülen“Kuzey Pisidia Yüzey Araştırması”sonucunda ortaya çıkan bir çalışmadır. Bir köy yerleşimi ile kasaba arasında kalmış olan Yalakasar yerleşim sahası Pisidia Bölgesinde kurulmuş olan kırsal yerleşimlerin ekonomik gücünün ne denli yüksek olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Helenistik Döneme kamusal yapılarıyla birlikte kurulmuş olan bir köy yerleşimidir. Daha sonraki dönemlerinde verimli arazileri ve yol güzergâhına yakınlığından dolayı ilgi odağı olup gelişimini devam ettirmiştir. Elde edilen verilere göre yerleşim sahası Helenistik Dönemde kurulup, MS 11. yy.'a kadar sakinlerine ev sahipliği yapmıştır. Çalışma kapsamında Yalakasar yerleşim sahasında bulunan yapıların işlevleri, dönemleri ve yapım teknikleri genel hatlarıyla incelenmiştir. Yapılmış olan incelemelerle yerleşim sahası içerisinde bir Heroon, üç gözetleme kulesi, bir kilise, bir sarnıç, on iki işlik ve yirmi yedi konut yapısı gözlemlenmiştir. Bir kırsal yerleşime nazaran bu denli işlik olması bu yerleşim sahasının üretime dayalı bir yaşam sürdürdüğü fikrini uyandırmaktadır. Genel olarak zeytin ve şarap işliklerinin yanı sıra buğday, arpa gibi tahıl ürünlerinin de işlendiği de düşünülmektedir. Yalakasar yerleşim sahasında bulunan konutların Pisidia Bölgesi konut mimarisinin genel plan şemasının dışından olduğunu görmekteyiz. Burada bulunan konutlar amaç-kapsam doğrultusunda oldukça ekonomik düşünülerek yapılmak kuru taş duvar örme tekniğiyle tek odalı ya da yan yana odalar olarak inşa edilmişlerdir. Konutlar inşa edilirken Yalakasar tepenin eğiminden faydalanılarak teraslama sitemine başvurulmuş ve genel olarak yapıların kuzey duvarları ana kayaya yaslandırılmıştır. Pisidia Bölgesi'nde genel olarak askeri işlevleriyle ortaya çıkmış olan kent ya da kırsal yerleşmelerin yanı sıra burası farklı bir kimlikle karşımızdadır. Oldukça verimli arazilere sahip olan yerleşim sahası diğer kentlerin tam tersine sosyo-ekonomik bir kimlik sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The ancient settlement of Yalakasar, whose ancient name is unknown, located 1 km east of Gökbel Village in Burdur Province, Ağlasun District, is the subject of the study. On the other hand, my honorable professor. Dr. It is a study that emerged as a result of the“North Pisidia surface Survey”conducted by Fikret Özcan. The Yalakasar settlement area, which is between a village settlement and a town, reveals the high economic strength of the rural settlements established in the Pisidia region. It is a village settlement that was established in the Hellenistic period with its public structures. In later periods, it was the center of attention due to its fertile land and proximity to the road route and continued its development. According to the data obtained, the settlement area was established in the Hellenistic period, A.D. 11. he has made his dwelling place until the end of time. Within the scope of the study, the functions, periods and construction techniques of the structures located in the Yalakasar residential area were examined in general terms. A Heroon, three watchtowers, a church, a cistern, twelve whistles and twenty-seven residential buildings were observed within the residential area. The fact that there is such a whistle compared to a rural settlement awakens the idea that this settlement site leads a life based on production. In general, olive and wine whistles, as well as grain products such as wheat, barley are also thought to be processed. We see that the residences in the Yalakasar residential area are outside the general plan scheme of the Pisidia region housing architecture. The residences found here are built as one-room or side-by-side rooms with dry stone wall knitting technique in line with purpose-scope. While the residences were being built, the terrace system was used by taking advantage of the slope of the Yalakasar hill and in general the northern walls of the structures were leaned against the main rock. In addition to the urban or rural settlements that have emerged in the Pisidia region with their military functions in general, this place has a different identity. The settlement area, which has highly fertile land, exhibits a socio-economic identity in contrast to other cities.