Türk Ceza Kanunu'nda imar suçları ve düzenlenmesi gereken yaptırımlar
Zoning crimes and sanctions to be regulated in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 795756
  2. Yazar: ERCAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İmar kirliliğine neden olma suçları ve kanun koyucu tarafından suçlara ilişkin düzenlemeler, Türk Ceza Kanunu'nun 181, 182, 183 ve 184'üncü maddeleri kapsamında yapılmıştır. Araştırma özelinde imar kirliliğinin cezai sorumluluklar açısından önemi TCK madde 184'te düzenlenen imar kirliliğine neden olma suçu kapsamında incelenmiştir. Ruhsat alınmadan ya da ruhsata aykırı şekilde imar çalışmalarının yapılması halinde yaptırımları inceleyen TCK 184, bu suçlardan korunma açısından TCK 184/5 hükmü, ruhsata aykırılık önlendiği takdirde cezalardan da muaf olma yönüyle dikkat çekicidir. Oysa imar kirliliğinin sonuçları, önlenemez etkileriyle karşımıza çıkabilmektedir. Geri dönüşü olmayan sorunların başında ise ekolojik dengenin bozulması, iklim değişikliklerinin yaşanması, kentleşmeye olan olumsuz etkiler, doğal kaynaklara zararı ve doğal çevrenin bozulmasına olan etkileri gibi konulara yönelik detayların açıklanmaya çalışıldığı bu çalışmada, düzenlemeler ve yaptırımlar açısından öneriler geliştirilmiştir. En kısa şekliyle yapılacak çalışmalar; yaptırımların artırılması, imar planlamasıyla başlayan ve imar yapımına izin veren, bu yapıya devam eden kişilerin sorumluluklarının belirlenmesi, görevden uzaklaştırma ve müteahhitlere yönelik yaptırımların artırılması yönüyle belirtilebilmektedir. Böylece araştırma kapsamında genel düzenlemeler, yaptırımlar, bu yönde yapılacaklara ilişkin öneriler üzerinden incelenerek ifade edilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The crimes of causing zoning pollution and the regulations regarding the crimes by the legislator were made within the scope of 181, 182, 183 and 184 of the Turkish Penal Code. Specifically, the importance of zoning pollution in terms of criminal liability has been examined for the provisions of TCK article 184. TCK 184, which examines the sanctions in case of zoning works without obtaining a license or in violation of the license, TCK 184/5 provision in terms of protection from these crimes, is also remarkable in terms of exemption from penalties if violations of the license are prevented. However, the consequences of zoning pollution can appear with unavoidable effects. At the beginning of the irreversible problems, the deterioration of the ecological balance, the occurrence of climate changes, negative effects on urbanization, the damage to natural resources and the effects on the deterioration of the natural environment are tried to be explained in this study, and suggestions have been developed in terms of regulations and sanctions. The works to be done in the shortest way; Increasing the sanctions can be stated in terms of determining the responsibilities of the people who started with the zoning planning and allowed the zoning construction and continued this construction, dismissal from duty and increasing the sanctions against the contractors. Thus, within the scope of the research, the general regulations, sanctions, and suggestions on what to do in this direction were examined and completed by expressing them.