Rock müziğinde protest söylem: Moğollar örneği
Protest discourse in rock music: Moğollar as an example
  1. Tez No: 795755
  2. Yazar: İREM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması, belgesel film üretimini esas alan ve aynı zamanda eseri geliştirirken bu sanatsal pratiği entelektüel ve bilimsel-kuramsal bağlamda analiz eden iki ayrı odaktan oluşmaktadır. Bu tez çalışmasının araştırma bölümünde öncelikle rock müziğinde protest söylem ve rock belgeselleri tanımlanmış ardından bu söylemin Moğollar grubu şarkılarındaki varoluşu ele alınmıştır. Bu araştırmadan hareketle Moğollar grubunun bir rock belgeseli çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis project consists of two focuses; the first focus based on documentary film making and the second focus is to analyze this artistic practice in a scientific-theoretical context while developing this project. In the research part of this thesis project, first of all, the protest discourse of rock music and also the rock documentary form was explained, then this existential discourse in the songs of the Moğollar group has been discussed. Based on this research, a movie has been made in the form of rock documentary.