Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin narkotik analjezik ilaçlara ilişkin bilgi düzeyleri ve algıları
Knowledge levels and perceptions of intensive care nurses regarding narcotic analgesic drugs
  1. Tez No: 795825
  2. Yazar: YUSUF SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TÜRTEN KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, yoğun bakımlarda çalışan hemşirelerin narkotik analjezik ilaçlara ilişkin bilgi düzeylerini ve algılarını incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (40 hemşire) ve Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (200 hemşire) erişkin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan toplam 240 hemşire oluşturmuştur. Araştırma örneklemini, Mayıs-Aralık 2021 tarihleri arasında ulaşılabilen ve araştırma kriterlerini karşılayan 239 hemşire oluşturmuştur. Veriler 'Demografik Veri Toplama Formu', 'Narkotik Analjezik İlaç Kullanımı Bilgi Düzeyi Anket Formu' ve 'Hemşirelerin Opioid Uygulamalarını Algılamaları Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel metotlar, parametrik karşılaştırma testleri ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin narkotik analjeziklere ilişkin bilgi düzeyi puan ortalaması 10,88±1,89 olup bilgi düzeyi ortadır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted on nurses working in intensive care units with narcotic analgesics. in order to examine their knowledge levels and perceptions about drugs. It is a descriptive study. The universities of the researchare : Düzce University Health Application and Research Center (40 nurses) and Sakarya University Training and Research Hospital (200 nurses) A total of 240 nurses working in adult intensive care units have been created. The research sample was between May-December 2021. 239 nurses who could be reached and met the research criteria have been found 'Demographic Data Collection Form', 'Narcotics Analgesic Drug Use Knowledge Level Questionnaire and 'Nurses' It was collected with the Scale of Perception of Opioid Applications. In the analysis of data, descriptive statistical methods, parametric comparison tests and correlation tests were used. Knowledg score level of nurses about narcotic analgesics The mean is 10.88±1.89, and the level of knowledge is medium. Narcotic Analgesic knowledge level mean score and educational status, occupation working hours in intensive care the status of being educated about the use of narcotic analgesic drugs and among the general approaches to the use of narcotic analgesic drugs.