Dijital oyun oynayan çocuklarla oyun oynayan çocukların karşılaştırılması: okul öncesi dönemindeki çocuklarda teknoloji (telefon, televizyon, tablet, internet) bağımlılığının çocuk oyunlarındaki dikkat süresi ve hatırlama gücüne etkisi
A comparison of children who play digital games and children who play NON-digital games:The effect of technology (phone, television, tablet, internet) addiction on the attention span and recall capacity in children's games in preschool children
- Tez No: 795832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı okulöncesi dönemini içeren 4-5 yaşındaki çocukların teknolojinin (Televizyon, tablet, akıllı telefon, bilgisayar, internet) olumsuz etkilerini sayısal verilerle ortaya koymaktır. Çalışma teknoloji bağımlısı olan 4-5 yaş grubu çocukların oyunlarında dikkat süresi ve hatırlama gücü olarak ne kadar olumsuz etkilendiklerini deneysel olarak ispat etmiştir. Çalışmanın yöntemi yarı deneysel, nicel bir çalışmadır. Velisinin çalışmaya katılım için onay verdiği 4-5 yaş grubu çocuklardan 16'sı kontrol grubu, 16'sı deney grubu olmak üzere toplamda 32 çocuk örneklemi oluşturmuştur. Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Bilgi Evi Anasınıfı, Kreş Sancaktepe Abdurrahmangazi Çocuk Gelişim Merkezi, Çocuk Kalbi Anaokulu, Sardunya Anaokulu ve Minik Kalpler Anaokulu'ndan çalışma için onay alınmıştır. Çalışmada 4 Renk oyunu ve Montessori materyali olan Pembe Kule kullanılmıştır. Araştırmada uzun süre akıllı telefon, TV, tablet kullanımına maruz kalan çocukların oyunlarındaki dikkat süresi ve hatırlama süresi kronometre ile ölçülmüştür. Deneyin sonucunda deney grubunun kontrol grubuna göre dikkat süresi ve hatırlama süresinin saniye cinsinden iki katı kadar olduğu görülmüştür. Veriler ışığında çocukların akıllı telefon, tablet, televizyon ve internet kullanımındaki sürenin artışıyla oyunlarındaki dikkat süresi ve hatırlama süresinin artışı arasında pozitif bir korelasyon görülmüştür. Kontrol grubunda her gün 1 saat düzenli olarak teknolojiyi kullanım sağlayanlarla haftada 1 saat kullanım sağlayanlar arasında dikkat süresi ve hatırlama süresi olarak fark bulunmaktadır. Deney grubunda teknolojiyi 2 saat kullanım sağlayanlarla 7-8 saat kullanım sağlayanlar arasında da dikkat ve hatırlama süresi olarak önemli bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to reveal the negative effects of technology (television, tablet, smartphone, computer, internet) on 4-5 year old children during a preschool period with numerical data. The study experimentally proved addition to technology had a negative impact on the attention span and recall capacity of 4-5 year old children in their games. The study was carried out with a quasi-experimental, quantitative method. A total of 32 children, 16 in the control group and 16 in the experimental group, were sampled from the 4-5 age group of children whose parents gave consent for participation in the study. Approval for the study was obtained from Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Bilgi Evi Kindergarten, Kreş Sancaktepe Abdurrahmangazi Child Development Center, Çocuk Kalbi Kindergarten, Sardunya Kindergarten and Minik Kalpler Kindergarten.The 4 Colors game and the Montessori material Pink Tower were used in the study. The attention span and recall time of children who had been exposed to smartphone, TV and tablet use for a long time were measured with a stopwatch in the study. The study revealed that the attention span and recall time of the experimental group was twice as long in seconds compared to the control group. In the light of the data, a positive correlation was observed between the increase in the children spent with smartphones, tablets, television and the internet and the increase in the attention span and recall time in their games. A difference in the attention spans and recall times of those who use technology regularly for 1 hour every day and those who use it for 1 hour per week was observed in the control group. A significant difference in the attention spans and recall times of those who use technology for 2 hours and those who use it for 7-8 hours was observed in the experimental group.