Evli bireylerde eşe yabancılaşma ve bağlanma yaralanmalarının incelenmesi
Investigation of estrangement and attachment injuries in married individuals
  1. Tez No: 795857
  2. Yazar: MELİKE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Toplumu oluşturan bireylerin, birbiriyle kurduğu romantik ilişkinin yasal zemine dayandırılması yolunda atılan resmi ilk adım evliliktir. Evlilik kurumu, kültürler arasında birtakım farklılıklar gösterse de yapılan araştırmalar ortak bir sonuç olarak göstermiştir ki kaliteli bir evliliğe sahip olduğunu düşünen bireyler psikolojik ve fizyolojik açıdan, içinde bulunduğu evliliği bu şekilde görmeyen bireylere göre daha sağlıklıdır. Kaliteli evliliğin önemli boyutlarından biri olan evlilik uyumu kavramı, bireylerin içerisinde bulunduğu ilişkiye ilişkin doyumunu, eşlerine olan bağlılığını ya da eşlerin süreç içerisinde yaşadıkları sorun ve çatışmalar gibi önem arz eden değişken ve özellikleri içerisinde bulunduran kapsayıcı bir kavram olarak görülmektedir (Spainer, 1976). Evlilik uyumunu etkileyen faktörlerden biri de bağlanmadır. Literatürde eşler arasındaki bağlanma ve uyumun birbirine etkisini inceleyen pek çok çalışma karşımıza çıkmaktadır ve bu çalışmaların bulgularına bakıldığında eşlerin birbirine olan güvenli bağlanma seviyesi yükseldikçe çift uyumlarının arttığı ve aynı zamanda güvensiz bağlanma seviyesi yükseldikçe de çift uyumlarının azaldığı gözlemlenmektedir. Evlilikte bağlanma yaralanmalarının artması dolaylı olarak eşlerin birbirine fiziksel, duygusal, düşünsel olarak yabancılaşmasına neden olup karşımıza sağlıksız, işlevini yitirmiş evlilikler çıkarmaktadır. Üzerinde durulmadığında evlilik yaşantısında çok ciddi etkileri olan bağlanma yaralanmaları ile ilgili literatürde sınırlı kaynak bulunmaktadır. Bu çalışma ile evli bireylerin bağlanma yaralanmalarıyla eşine yabancılaşması arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin sosyodemografik değişkenlerden etkilenme durumuna bakılması amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olan bu çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış ve araştırmanın örneklemi, seçkisiz olarak çalışmaya katılmak isteyen cinsiyet fark etmeksizin 18 yaş üstü evli bireylerden oluşturulmuştur. Araştırma için katılımcılara ''Google Form'' üzerinden 'Kişisel Bilgi Fomu'',“Evlilikte Bağlanma Yaralanmaları Ölçeği”ve“Eşe Yabancılaşma Ölçeği”ulaştırılmıştır. Bu kapsamda, 374 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcıların 286'sı kadın, 88'i erkeklerden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda katılımcıların, cinsiyetine göre eşe yabancılaşma düzeyi ve bağlanma yaralanmaları düzeyinde istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Katılımcıların yaşına ve evlilik süresine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamasına karşın evlenme biçimine göre katılımcıların eşe yabancılaşma ve bağlanma yaralanmaları düzeyi arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak, bireylere ya da çiftlere yönelik destekleyici çalışmaların yapılması, farkındalığın arttırılması ve derinlemesine araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The official first step taken towards basing the romantic relationship established by the individuals constituting society with each other on a legal basis is marriage. Although the institution of marriage shows some differences between cultures, research has shown as a common result that individuals who think they have a quality marriage are psychologically and physiologically healthier than individuals who do not see the marriage they are in Decently. Marriage is one of the important aspects of quality the concept of harmony in the marriage, the relationship that resides within individuals, for the satisfaction of his devotion to his wife, or in the process of spouses, their important properties, such as problems and conflicts within the container that holds variables and is seen as a concept. (Spanier, 1976). One of the variables closely related to marital harmony is attachment. There are many studies in the literature that examine the effect of attachment and harmony between spouses on each other, and when we look at the findings of these studies, it can be said that as the secure attachment levels of spouses increase, couple compatibility also increases, and as the insecure attachment levels increase, couple compatibility Decays. The increase in attachment injuries in marriage indirectly causes physical, emotional, and intellectual alienation of spouses from each other, resulting in unhealthy, dysfunctional marriages. There are limited resources in the literature on attachment injuries, which have very serious effects on marital life if they are not focused on. In this study, married individuals connect with the injury of their wife's alienation examine the relationship between these variables and socio-demographic variables considered to be affected by the status intended. In this study, which is a quantitative research, the correlational method was used and the sample of the research was formed from married individuals over the age of 18, regardless of gender, who wanted to participate in the study selectively. For the research, the 'Personal Information Information Form', 'Attachment Injuries Scale in Marriage“ and ”Estrangement Scale“ were delivered to the participants via ”Google Form". In this context, 374 the person has been reached. As a result of the research, a statistically significant difference was found in the level of alienation from the partner and attachment injuries of the participants according to their gender. Although there were no statistically significant differences according to the age and duration of marriage of the participants, a significant difference was found between the level of alienation and attachment injuries of the participants to the spouse according to the way of marriage Dec. Based on the results obtained from the research, it is recommended to conduct supportive studies for individuals or couples, increase awareness and conduct in-depth research.