Survey of vulnerabilities in agile methodology
Çevik metodolojideki güvenlik açıkları araştırması
- Tez No: 795858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELAYNESH CHEKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Güvenlik açıklarının iki olası kaynağı vardır, yazılımın uygulanmasındaki hatalar ve yazılımın tasarımındaki kusurlar. Çevik yazılım tasarım geliştiricileri, bu konuya farklı bir anlayışla yaklaşır, bu nedenle belirlenen hedeflere ulaşamaz, bu nedenle güvenlik açıklarını ve yazılım tehditlerini artırır. Çalışmanın genel amacı, çevik yazılım geliştirme sürecinde güvenlik açıklarını tespit etmek ve bunları azaltmanın yollarını bulmaktır. Tez tamamen çevik modellere ve sistemleri yazılım saldırılarına karşı koruyan yazılım geliştirmedeki rollerine odaklandı. Tez, güvenlik kökenlerini belirlemeye ve ortaya çıkabilecek sorunları düzeltmenin yollarını bulmaya çalıştı. Çalışma hem nitel hem de nicel verilere odaklanır ve birincil ve ikincil verileri toplar. Çalışma, BT uzmanlarının modern kötü amaçlı yazılımlarla mücadele için uygulanabilir stratejiler geliştirmelerine yardımcı olarak firma güvenlik açıklarını azaltıyor. Çalışma bulguları ve önerileri, yazılım güvenliği konusundaki mevcut bilgilere katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Vulnerabilities have two possible origins, faults in the implementation of the software and flaws in the software's design. Agile software design developers approach this aspect from a different insight hence not meeting the set objectives, therefore, enhancing the vulnerabilities and software threats. The general objective of the study is to detect security vulnerabilities and find ways to mitigate them in the process of agile software development. The thesis purely focused on agile models and their role in developing software that protects systems against software attacks. The thesis sought to determine the security origins and find ways on fixing the issues that may arise. The study focuses on both qualitative and quantitative data and collects primary and secondary data. The study helps IT professionals develop viable strategies for fighting modern malware thus reducing firm vulnerabilities. The study findings and recommendations would contribute to the current knowledge of software security.